Αρχική » Αναρτήσεις σχολείων » Το 1ο Πειραματικό Δημοτικό Σχολείο Θεσσαλονίκης (εντ. ΑΠΘ) επισκέπτεται το ΚΠΕ Κορδελιού & Βερτίσκου

Στο πλαίσιο της συμμετοχής της στο Δίκτυο «Βιώσιμη πόλη», η Ε’ Τάξη του 1ου Πειραματικού Δημοτικού Σχολείου Θεσσαλονίκης (εντ. ΑΠΘ) επισκέφτηκε το ΚΠΕ Κορδελιού & Βερτίσκου για να παρακολουθήσει το εκπαιδευτικό πρόγραμμα με τίτλο «Μαθαίνω για την κλιματική αλλαγή παίζοντας».

Οι μαθητές και οι μαθήτριες βελτίωσαν τις γνώσεις τους 20221209 123830αναφορικά με τα αίτια, τις επιπτώσεις και τους τρόπους μετριασμού και αντιμετώπισης της κλιματικής αλλαγής, μέσα από βιωματικές δραστηριότητες. Σημαντικές παράμετροι των δραστηριοτήτων αναδείχθηκαν η προσομοίωση μέσα από την παιχνιδοποίηση και η αλληλεπίδραση μεταξύ των παιδιών.

Η επίσκεψη στο ΚΠΕ Κορδελιού & Βερτίσκου εντάσσεται στο Πρόγραμμα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης «Διερευνώντας τις επιπτώσεις της σχολικής μας μετακίνησης» που υλοποιεί η Ε’ Τάξη, και συνδέεται με την υλοποίηση του Σχεδίου Erasmus+ 2021-1-EL01-KA122-SCH-000030697 «Ανάπτυξη δεξιοτήτων με στόχο την περιβαλλοντική βιωσιμότητα μέσω της Αστρονομίας», New Erasmus 2021 2027 EU emblem with tagline pos ELενσωματώνοντας τα μαθησιακά αποτελέσματα της κινητικότητας για επιτόπια παρακολούθηση στο Vasa International School of Stockholm.

Μέσα από το πρόγραμμα και την αξιοποίηση των μαθησιακών20221209 095802 αποτελεσμάτων των κινητικοτήτων εφαρμόζεται μια ολιστική προσέγγιση της Εκπαίδευσης STEM για την Αειφορία, με την υλοποίηση δραστηριοτήτων εντός και εκτός σχολείου και σε συνεργασία με διάφορους φορείς. Ακολούθως της επίσκεψης στο ΚΠΕ Κορδελιού & Βερτίσκου, υλοποιήθηκε στο μάθημα των Αγγλικών αναστοχαστική εργασία συνεργατικής παραγωγής λόγου για την αποτίμηση και την αποτύπωση των εμπειριών και των γνώσεων που αποκόμισαν τα παιδιά σε ψηφιακό πίνακα Jamboard τον οποίο μπορείτε να δείτε εδώ.

Περισσότερες πληροφορίες αναφορικά με το Σχέδιο Erasmus+ 2021-1-EL01-KA122-SCH-000030697 «Ανάπτυξη δεξιοτήτων 21ου αιώνα μέσω της διδασκαλίας της Αστρονομίας» μπορείτε να βρείτε στην κατηγορία https://1dim-aei-thess.thess.sch.gr/blog/category/europaika-programmata/erasmus/shedio-erasmus-anaptixi-dexiotiton-astronomia/, και στην πλατφόρμα διάδοσης των αποτελεσμάτων Erasmus+ https://erasmus-plus.ec.europa.eu/projects/search/details/2021-1-EL01-KA122-SCH-000030697.