ΤΑ ΧΡΥΣΑ ΜΟΥ ΧΕΡΙΑ

IMG 4324564ef0df47874992458de4d50cdd V 1

Η κοινωνική λειτουργός του σχολείου μας κα Μαργίδου Σοφία, με το καταστάλαγμα της πολύχρονης εμπειρίας της και την αγάπη που έχει για το σχολείο και τους μαθητές μας επινόησε ένα εξαιρετικό τρόπο για την ανάπτυξη και βελτίωση των κοινωνικών δεξιοτήτων τους, μέσω ενός προγράμματος που η ίδια το ονόμασε ‘Τα χρυσά μου χέρια’.

Στόχος του προγράμματος είναι να αντιληφθεί ο κάθε μαθητής τη δύναμη που κρύβεται στα χέρια μας, δύναμη δημιουργίας, δύναμης καλής θέλησης, δύναμη θετικών προτύπων και θετικής έκφρασης συναισθημάτων! Χέρια που αγαπούν, χέρια που δημιουργούν και  αγκαλιάζουν και όχι χέρια που χειροδικούν, που χειρονομούν, που σπρώχνουν και διώχνουν μακριά τους αγαπημένους!

Στα πλαίσια αυτού του προγράμματος,  η μαθήτρια Λ. Α.-Μ. κατασκεύασε και ζωγράφισε   υλικό και στη συνέχεια, αυτά τοποθετήθηκαν σε κορνίζα και φτιάχτηκε ένας πολύ όμορφος πίνακας που δωρίστηκε στη μαθήτρια.

Ένα σχόλιο

Τα σχόλια είναι απενεργοποιημένα.