1ο Μαθητικό Συνέδριο Ανατολικής Αττικής – Εισηγήσεις από τους μαθητές μας!

Οι μαθητές Καμπόλης Αναστάσης, Κοτσύφη Μαρίλια, Μανωλάτου Άννα, Πάπα Βαλέρια, Τεντόγλου Γιάννης, Τζούδα Ευτυχία και Τσαρούδης Θανάσης με επιβλέπουσες τις εκπαιδευτικούς κ. Γαβαλά, κ. Ζερβού, κ. Μαρίνου και κ. Τσαούση εκπροσώπησαν το ΕΝ.Ε.Ε.ΓΥ.-Λ. Κορωπίου στον 1o Μαθητικό Συνέδριο – Ερευνητικές Διαδρομές στον Πολιτισμό και στις Επιστήμες που διοργάνωσε η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ανατολικής Αττικής. Σκοπός του συνεδρίου ήταν η συλλογική δημιουργία νέας γνώσης από τα μέλη της εκπαιδευτικής κοινότητας της Ανατολικής Αττικής σε θέματα Πολιτισμού και Επιστημών.

Οι εργασίες: «Μαθαίνω κατασκευάζοντας το παιχνίδι μου» & «Βιώσιμη τροφή, βιώσιμος πλανήτης»  που εισηγήθηκαν οι μαθητές/τριες, αφορούσαν στη Μουσική, στα Εικαστικά, στο Περιβάλλον και στην Αειφορία.