«Ποιος σκότωσε τον Καλλίμαχο», θεατρική παράσταση στο σχολείο

Την Τετάρτη 13 Δεκεμβρίου 2023 παρουσιάστηκε στον χώρο του σχολείου μας η πρωτότυπη διαδραστική ιστορία « Ποιος σκότωσε τον Καλλίμαχο» από τη θεατρική ομάδα «Μισοπράξις». Eίναι ένας συνδυασμός θεατρικής παράστασης και διαδραστικού παιχνιδιού μυστηρίου, που διαδραματίζεται στην Αθήνα του 5ου αιώνα π.X., και που βοηθά τα παιδιά να μάθουν, με τον διασκεδαστικότερο τρόπο, πολλές λεπτομέρειες για την ζωή στην Αρχαία Ελλάδα. Τα παιδιά αναλαμβάνουν τον ρόλο των βοηθών του Νίκαρχου, του διασημότερου αστυνόμου της Αρχαίας Αθήνας, χωρίζονται σε ομάδες που ανταγωνίζονται μεταξύ τους για το ποιος θα λύσει πρώτος το μυστήριο και ξεκινούν να συγκεντρώνουν στοιχεία, ανακρίνοντας τους τέσσερις βασικούς υπόπτους. Η χρήση μάσκας στις ερμηνείες των διαφορετικών χαρακτήρων βοηθά τα παιδιά να αντιληφθούν πώς πραγματοποιούνταν οι παραστάσεις στην αρχαία Ελλάδα.