Πρόγραμμα Ρομποτικής και STEAM FLL (βίντεο)

Το STEAM και η Ρομποτική μπορούν πλέον να ενταχθούν και στη δική μας τάξη μέσα από ένα εκπαιδευτικό πρόγραμμα, που μπορεί να προσαρμοστεί  όπως ταιριάζει με τους μαθητές και τις μαθήτριές μας.

Το σχολείο μας έχει εξοπλιστεί με σετ και κιτ ρομποτικής. Τα παιδιά θα συνεργαστούν σε ομάδες για την κατασκευή και τον προγραμματισμό ενός ρομπότ, ενώ παράλληλα θα αναπτύξουν τη δημιουργικότητά τους με κατασκευές μακετών για να προτείνουν λύσεις στα προβλήματα του πραγματικού κόσμου.

Ο σχεδιασμός του προγράμματος είναι μια συνεργασία του ΥΠΑΙΘ/ΙΕΠ με το Φιλεκπαιδευτικό Μη Κερδοσκοπικό Οργανισμό – Eduact καθώς επίσης και τον Οργανισμό για την Αναγνώριση της Επιστήμης και της Τεχνολογίας – FIRST. (Δείτε εδώ)

Σκοπός είναι να αξιοποιηθεί η εξειδικευμένη γνώση των δύο τελευταίων στον τομέα της ρομποτικής, προς όφελος όλων των μαθητών και μαθητριών καθώς και των εκπαιδευτικών όλων των ειδικοτήτων και να δημιουργηθεί μία κοινότητα υποστήριξης – ανταλλαγής τεχνογνωσίας και ανακάλυψης της γνώσης.

Πρόγραμμα Ρομποτικής και STEAM FLL – ΕΝΕΕΓΥΛ ΚΟΡΩΠΙΟΥ

Οι πρώτες μας δημιουργίες LEGO