Διάθεση 4 Η/Υ και 8 οθονών TFT στο 3ο Δημοτικό Αιτωλικού

Το Κε.Πλη.Νε.Τ. Αιτ/νίας προχώρησε στη δημιουργία σχολικού εργαστηρίου πληροφορικής στο 3ο Δημοτικό Αιτωλικού με την εγκατάσταση 4x Η/Υ και 8x οθονών TFT 17″.

Οι Η/Υ (1x 2006 Pentium D 2.8GHz, 512ΜΒ RAM, 2x 2005 Pentium 4 530 512MB RAM, 1x 2007 Core2Duo E6600, 2GB RAM) και οι 8x οθόνες TFT 17″, παραχωρήθηκαν από την ΚΟΙΝ.Σ.Επ. «Ανακυκλώνω στην Πηγή» (εξοπλισμός που είχε δοθεί για ανακύκλωση). Το κόστος της επισκευής αφορούσε σε αντικατάσταση σε πυκνωτές, ανεμιστήρες και ψύκτρες και καλύφθηκε από το Repair Cafe Patras που είναι το 1ο ελληνικό repair cafe και λειτουργεί υπό την αιγίδα της ΚΟΙΝ.Σ.Επ. «Ανακυκλώνω στην Πηγή».

Ο παραπάνω εξοπλισμός συμπλήρωσε τους 3 Η/Υ και αντικατέστησε τις CRT οθόνες που διέθετε το σχολείο και πλέον λειτουργούν ως LTSP thin & fat clients (ανάλογα την ηλικία τους) στον καινούριο εξυπηρετητή που προμηθεύτηκε το σχολείο και στον οποίο εγκαταστάθηκε Ubuntu LTSP 16.04 από το Κε.Πλη.Νε.Τ.

Το σχολείο χρειάστηκε να προμηθευτεί μόνο κάποια καινούρια πληκτρολόγια και ποντίκια καθώς και καλώδια ήχου για τις οθόνες που διέθεταν ηχεία.