Παρουσίαση του καινοτόμου προγράμματος ECOMOBILITY στο 1ο Πανελλήνιο Συνέδριο του ΙΑΚΕ

Συγγραφέας: pitarokili | Κατηγορία Ecomobility Οικολογική Μετακίνηση | , στις 27-04-2015

facebookΣτα πλαίσια του 1ου Πανελλήνιου Συνεδρίου του Ινστιτούτου Ανθρωπιστικών και Κοινωνικών Επιστημών ΙΑΚΕ “To Σύγχρονο Σχολείο μέσα από το πρίσμα των Ανθρωπιστικών και Κοινωνικών Επιστημών, από την θεωρία στην καθημερινή πρακτική”, που πραγματοποιήθηκε στο Ηράκλειο Κρήτης με μεγάλη επιτυχία από τις 24-26 Απριλίου 2015, η καθηγήτρια Πληροφορικής ΠΕ19 Πιταροκοίλη Στέλλα παρουσίασε την επιτυχημένη εφαρμογή του Προγράμματος ECOMOBILITY στο Γυμνάσιο Κουτσουρά Λασιθίου Κρήτης και επεσήμανε τα θετικά αποτελέσματα που προέκυψαν για τους μαθητές, τη σχολική κοινότητα και την τοπική κοινωνία.

3415687_origH εισήγηση με θέμα: “Το πρότζεκτ ως παράγοντας ενίσχυσης της φαντασίας, της δημιουργικότητας και της αποτελεσματικότητας στην εκπαιδευτική διαδικασία- Μια εμπειρική προσέγγιση” παρουσιάζει τον τρόπο και τα στάδια υλοποίησης του σχεδίου εργασίας ECOMOBILITY όπως υλοποιήθηκε  τη σχολική χρονιά 2012- 2013 από μια ομάδα 8 μαθητών της Γ’ τάξης του Γυμνασίου. Επιχειρεί να αναδείξει την αξία και τη χρησιμότητα της μεθόδου πρότζεκτ και της βιωματικής μάθησης στην οικοδόμηση γνώσεων μέσω της αυτενέργειας, της φαντασίας και της τέχνης και στην καλλιέργεια αξιών και στην ανάπτυξη δεξιοτήτων, στάσεων και συμπεριφορών των μαθητών σύμφωνα με τις αρχές της Εκπαίδευσης για την Αειφόρο Ανάπτυξη. Τα κύρια αποτελέσματα της εργασίας εξαίρουν τη σημασία της εφαρμογής της μεθόδου πρότζεκτ με την οποία καλλιεργείται η πρωτοβουλία, η ευθύνη και το πνεύμα συνεργασίας. Το συγκεκριμένο σχέδιο εργασίας αξιολογήθηκε και βραβεύτηκε από την Επιστημονική Επιτροπή του Διαγωνισμού με το 1ο βραβείο Δημιουργίας στην κατηγορία Ηλεκτρονική Έκφραση. Το σημαντικότερο όμως αποτέλεσμα ήταν η γεφύρωση του χάσματος ανάμεσα στη σχολική γνώση και στις απαιτήσεις της πραγματικής ζωής.