Αρχεία για 9 Οκτωβρίου 2012

Μεταβολές σχολικών μονάδων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης σχολικού έτους 2013-2014 »

Το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων, Πολιτισμού και Αθλητισμού με στόχο την ποιοτική αναβάθμιση της παρεχόμενης εκπαίδευσης προχωρά στις προβλεπόμενες από την εκπαιδευτική νομοθεσία μεταβολές (ιδρύσεις, καταργήσεις, συγχωνεύσεις, προαγωγές, υποβιβασμοί και μετατροπές) σχολικών μονάδων Α/θμιας και Β/θμιας Εκπαίδευσης για το σχολικό έτος 2013-14. Δείτε εδώ τη σχετική εγκύκλιο με τις ενέργειες που θα πρέπει να γίνουν.

Ανακήρυξη υποψηφίων για το αξίωμα αιρετών εκπροσώπων για το ΠΥΣΠΕ Ν. Κέρκυρας »

Δείτε εδώ την απόφαση του Αναπληρωτή Δ/ντή Εκπαίδευσης Π.Ε. Κέρκυρας με την ανακήρυξη των υποψηφίων για το αξίωμα αιρετών εκπροσώπων για το ΠΥΣΠΕ Ν. Κέρκυρας.

Τοποθέτηση Προϊσταμένων Νηπιαγωγείων και Ολιγοθέσιων Δημοτικών Σχολείων Γενικής και Ειδικής Αγωγής του ΠΥΣΠΕ Κέρκυρας »

Δείτε εδώ την απόφαση τοποθέτησης Προϊσταμένων Νηπιαγωγείων και Ολιγοθέσιων Δημοτικών  Σχολείων Γενικής και Ειδικής Αγωγής του Δ/ντή Α/θμιας Εκπ/σης Κέρκυρας.

ΔΟΕ: Ανακοίνωση για τη μη έκδοση αποτελεσμάτων πιστοποίησης Β επιπέδου στις Νέες Τεχνολογίες »

Το Δ.Σ. της Δ.Ο.Ε. διαμαρτύρεται έντονα για το απαράδεκτο γεγονός της μη έκδοσης αποτελεσμάτων που αφορούν στην πιστοποίηση Β επιπέδου στις Νέες Τεχνολογίες, από το Δεκέμβριο του 2011!!

B. Παληγιάννης: Αποσπάσεις Τέλος! Η ανεύθυνη στάση της πολιτικής ηγεσίας »

Συνεδρίασε σήμερα, 09/10/2012 το ΚΥΣΠΕ και μεταξύ των άλλων εξέτασε και θέματα αποσπάσεων εκπαιδευτικών από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ. Δυστυχώς η πλειοψηφία του Συμβουλίου μετά από εισήγηση της αρμόδιας υπηρεσίας απέρριψε όλες τις αιτήσεις απόσπασης. Αιτήσεις εκπαιδευτικών με σοβαρούς οικογενειακούς λόγους και προβλήματα υγείας.

Δ. Μπράτης: Συνεδρίαση του ΚΥΣΠΕ 9/10/2012. Ο εμπαιγμός για τις αποσπάσεις από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ συνεχίζεται »

Συναδέλφισσες, συνάδελφοι Συνεδρίασε σήμερα το ΚΥΣΠΕ, προκειμένου να εξετάσει θέματα μεταθέσεων, αποσπάσεων, ανακλήσεων και παραιτήσεων.  Το ΚΥΣΠΕ αποφάσισε:

ΣΕΠΕ Κέρκυρας: Κάλεσμα στην κινητοποίηση Τρίτη 9/10 »

Η επίσκεψη της Α. Μέρκελ στην Αθήνα την Τρίτη 9/11 έχει για στόχο να προσφέρει ισχυρή στήριξη στην κυβέρνηση για να προχωρήσει τα νέα βαρύτερα μέτρα. Η τρικομματική κυβέρνηση, παρά την κλιμακούμενη καταστολή των εργατικών αγώνων, με τελευταίο παράδειγμα την επίθεση στους εργαζόμενους του Σκαραμαγκά, φοβάται να μην εξελιχθούν οι λαϊκές αντιδράσεις σε οργανωμένη άρνηση […]