Αρχεία για 8 Οκτωβρίου 2012

Η πρόταση για την αξιολόγηση των εκπαιδευτικών (ρεπορτάζ:esos.gr) »

Ετήσια, περιοδική και έκτακτη αξιολόγηση που δεν θα έχει τιμωρητικό (απολύσεις) χαρακτήρα αλλά βελτιωτικό περιλαμβάνει-σύμφωνα με «διπλά» διασταυρωμένες πληροφορίες του esos οι οποίες παράλληλα διέρρευσαν και σε ημερίδα για την αξιολόγηση το περασμένο Σάββατο- η πρόταση της Επιτροπής που όρισε ο υπουργός Παιδείας να συντάξει το Προεδρικό Διάταγμα για την αξιολόγηση των 180.000 υπηρετούντων εκπαιδευτικών.

Προσλήψεις αναπληρωτών Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης για παράλληλη στήριξη 2012-2013 »

Το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων, Πολιτισμού και Αθλητισμού ανακοινώνει την πρόσληψη εκατόν δέκα επτά (117) αναπληρωτών νηπιαγωγών ΕΑΕ, πεντακοσίων είκοσι δύο (522) αναπληρωτών δασκάλων ΕΑΕ και ενενήντα ένα (91) αναπληρωτών δασκάλων του ενιαίου πίνακα γενικής εκπαίδευσης στο πλαίσιο των Πράξεων «Πρόγραμμα εξειδικευμένης εκπαιδευτικής υποστήριξης για ένταξη μαθητών με αναπηρία ή/και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες – Άξονας […]

Δυνατότητα διορθώσεων και ανακλήσεων των αιτήσεων απόσπασης για το Εξωτερικό »

Δείτε εδώ την εγκύκλιο για τη δυνατότητα διορθώσεων και ανακλήσεων των αιτήσεων απόσπασης για το Εξωτερικό. Προθεσμία ως και την Πέμπτη 11 Οκτωβρίου 2012.

Σχεδιασμός και υλοποίηση προγραμμάτων Σχολικών Δραστηριοτήτων 2012-2013 »

Δείτε εδώ τι ισχύει και όσα ορίζει η σχετική εγκύκλιος του ΥΠΑΙΘΠΑ, για τον καλύτερο σχεδιασμό και υλοποίηση προγραμμάτων Σχολικών Δραστηριοτήτων: Αγωγής Σταδιοδρομίας (ΣΕΠ), Αγωγής Υγείας (ΑΥ), Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης (ΠΕ), Πολιτιστικών Θεμάτων (ΠΘ), Comenius-Leonardo da Vinci και eTwinning στα σχολεία ΠρωτοβάΘμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, για τη σχολική χρονιά 2012-13.

Δ. Μπράτης: Με το σταγονόμετρο οι προσλήψεις αναπληρωτών στην Π.Ε. Τεράστια τα κενά στα σχολεία »

Συναδέλφισσες, συνάδελφοι, Με το σταγονόμετρο γίνονται οι προσλήψεις αναπληρωτών στην Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση, παρά το γεγονός ότι υπάρχουν ακόμη τεράστια κενά στα σχολεία, σ΄ όλες τις ειδικότητες.

Αμιγή Ελληνικά Σχολεία του εξωτερικού »

Δείτε εδώ τον κατάλογο με τα Αμιγή Ελληνικά Σχολεία του εξωτερικού.