Autumn Festival in my Country – November

Οι αλλαγές των ζώων στο Φθινόπωρο

Για τα αποδημητικά πουλιά και την προετοιμασία των ζώων για το Χειμώνα συζητάμε και παρακολουθούμε σχετικά βίντεο.

Πειράματα

Το πρώτο πείραμα έγινε με τη μείξη νερού και ελαιόλαδου σε ένα ποτήρι, παρατηρώντας ότι το λάδι είναι πάνω από το νερό…..

Το δεύτερο πείραμα είναι σε εξέλιξη….καθώς βάλαμε σπόρους φακής σε βαμβάκι και περιμένουμε να δούμε πως μεγαλώνουν τα φυτά!

Online επικοινωνία των σχολείων από την Ελλάδα και την Τουρκία στις 19/11/2019. Τα παιδιά είπαν τραγούδια και ζωγράφισαν συνεργατικά για το Φθινόπωρο.

Από την ελιά στο ελαιόλαδο.

Λιομάζωμα στην αυλή του σχολείου μας!

Δοκιμάζοντας ελιές και ελαιόλαδο με…ψωμί!

Κατασκευή ελαιόδεντρου, με φυσικά υλικά!

Τραγουδάμε για το Φθινόπωρο!

Μαθηματικά: μήλα και αριθμοί!

Ελαιόδεντρα – ελιές – λάδι

Φθινοπωρινά φρούτα!

Παίζουμε και διασκεδάζουμε με online παιχνίδια του έργου μας

Φτιάχνουμε τα γράμματα Ε, Τ, Ι, με το σώμα μας, για τη δημιουργία του “AUTUMN FESTIVAL IN MY COUNTRY”

Συμμετοχή στη συνεργατική ιστορία (κείμενο και ζωγραφική)

Βόλτα παρατήρησης του φυσικού περιβάλλοντος στην εποχή του Φθινοπώρου.

Δημιουργία κολάζ “μια βροχερή μέρα”

Συμμετοχή σε ομαδική εργασία ζωγραφικής

CC BY-NC-SA 4.0 Autumn Festival in my Country – November από ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΜΕΣΟΡΟΠΗΣ διατίθεται με άδεια χρήσης Creative Commons -Αναφορά Δημιουργού – Μη Εμπορική Χρήση – Παρόμοια Διανομή4.0.