Πως εξηγούμε στα παιδιά τον κορονοϊό…(2 παραμύθια)

Αγαπητοί γονείς….

Η κατάσταση στην οποία βρισκόμαστε αυτή την στιγμή, είναι πρωτόγνωρη για εμάς αλλά και για τα παιδιά. Είναι δύσκολο τα παιδιά σε αυτήν την ηλικία, να αντιληφθούν και να καταλάβουν γιατί δεν μπορούν να πάνε στο σχολείο, γιατί δεν μπορούν να κάνουν τις εξωσχολικές τους δραστηριότητες, γιατί δεν μπορούν να δουν τα αγαπημένα τους πρόσωπα. Γι’αυτό το λόγο, παρακάτω, σας παραθέτω, 2 παραμύθια, που μιλάνε για τον κορονοϊό . Μέσω των παραμυθιών, μπορούμε να εξηγήσουμε με απλό τρόπο στα παιδιά τι είναι ο κορονοϊός, καθώς τα παιδιά, αγαπάνε πολύ τα παραμύθια και τους αρέσει να τους τα διβάζουμε..

Καλή σας ανάγνωση λοιπόν..!!

«Covibook: Το όνοµά µου είναι Κορονοϊός» – Εικονογραφημένο εγχειρίδιο για παιδιά έως 7 ετών // της Manuale Molina

«Ένας ιός με κορώνα» – Παραμύθι της Χαράς Πάτρα