Μάιος, ο μήνας των λουλουδιών

Καλό μήνα να έχουμε!

Έχουμε μπει στον τελευταίο μήνα της άνοιξης, που είναι ο Μάιος. Αποχαιρετήσαμε τον Απρίλιο και καλοσωρίσαμε τον Μάιο, πριν λίγες μέρες, με την Πρωτομαγιά.

Ο μήνας Μάιος, έχει πολλές ονομασίες, όπως θα δούμε παρακάτω.

(dreamkindergarten.blogspot.com)

Οι πιο πολλές από αυτές, αναφέρονται σε λουλούδια, γι’αυτό και λέμε ότι είναι ο μήνας των λουλουδιών. Τον Μάιο, ανθίζουν τα περισσότερα λουλούδια, γι’αυτό και θα μιλήσουμε γι’αυτά. Πριν όμως, πούμε γι’αυτά, πάμε να δούμε κάποια πραγματάκια για αυτόν τον μήνα.

Αινίγματα για τον Μάιο

(dreamkindergarten.blogspot.com)

Μπορούμε να τα διαβάσουμε στα παιδιά, να τα ακούσουν και να ζωγραφίσουν κάτι που τους άρεσε από αυτό που άκουσαν και τους έκανε εντύπωση. Τα αινίγματα τα παιδιά, μπορούν να τα μάθουν εύκολα, αν τους τα επαναλάβουμε πολλές φορές. Μπορούν κιόλας, να βγάλουν και δικά τους.

Ποιήματα για τον Μάιο

(dreamkindergarten.blogspot.com)

Διαβάζουμε στα παιδιά τα ποιήματα και  τους βάζουμε να ζωγραφίσουν κάποια εικόνα που τους έρχεται στο μυαλό από αυτό που ακούνε.

Γλωσσοδέτης

(dreamkindergarten.blogspot.com)

Τον διαβάζουμε στα παιδιά και τους ζητάμε να προσπαθήσουν όσο μπορούν, να το πουν. Τους βοηθάει πολύ αυτό στον προφορικό τους λόγο.

Παροιμίες

(dreamkindergarten.blogspot.com)

Τις διαβάζουμε στα παιδιά και μπορούν να τις μάθουν και να ζωγραφίσουν κάποια από αυτές.

Πάμε τώρα, να ακούσουμε δύο τραγουδάκια για τον μήνα Μάιο:

Ο Μάϊος μας έφτασε

Ο Μάης έχει μυστικά