Τα έντομα της άνοιξης!!

Αγαπημένα μου παιδιά, καλησπέρα!

Βρισκόμαστε στην καρδιά της άνοιξης, καθώς, είμαστε στον δεύτερο μήνα της άνοιξης, στο δεύτερο παιδάκι, τον Απρίλιο, που σιγά σιγά, θα τον αποχαιρετήσουμε και αυτόν.

Τώρα την άνοιξη, είχαμε δει και στο σχολείο μας, ότι τα λιβάδια πρασινίζουν, τα λουλούδια ανθίζουν, ο καιρός αλλάζει, τα ζώα που είχαν πέσει σε χειμερία νάρκη, ξυπνούν σιγά σιγά, τα πουλιά που είχαν πάει σε άλλες χώρες, επιστρέφουν και τα έντομα ξυπνούν. Στο σχολείο μας, είχαμε δει κάποια έντομα, τα οποία, θα τα βάλω παρακάτω για να τα θυμηθείτε.

(Ζήση Ανθή-https://dreamskindergarden.blogspot.gr/)

Η μέλισσα, η πεταλούδα, η πασχαλίτσα, η λιβελούλα, η σφήγκα, το μυρμήγκι, είναι κάποια από τα έντομα που θα δούμε πολύ συχνά, τώρα την άνοιξη. Είμαι σίγουρη, ότι κάποιο θα έχετε δει από όλα αυτά κοντά στο σπίτι σας. Στη συνέχεια, θα σας βάλω να δείτε ένα βίντεο με αυτά τα έντομα

Εάν έχετε στο σπίτι σας, κάποιο από αυτά τα έντομα σε πλαστικό παιχνίδι, μπορείτε να τα παρατηρήσετε για να δείτε πως είναι και τα μέρη του σώματος του καθενός. Μπορείτε να συζητήσετε μαζί με τους γονείς σας, για το χρώμα τους, τα πόδια τους, το κεφάλι τους, σε τι μοιάζουν, σε τι διαφέρουν.

Τα μέρη του σώματος ενός εντόμου είναι τρία: κεφάλι, θώρακας, κοιλιά. Στο κεφάλι έχουν δυο κεραίες (όργανο αφής και όσφρησης), δυο μάτια πλαγίως και στόμα. Στο θώρακα υπάρχουν 3 ζευγάρια πόδια δηλ. 6 πόδια και τα φτερά. Και η κοιλιά είναι το μεγαλύτερο μέρος του σώματος

(e-geografia.eduportal.gr)

Κάποια από αυτά τα έντομα της άνοιξης, είναι ωφέλιμα(μας βοηθάνε σε κάποια πράγματα) και κάποια βλαβερά(δεν μας βοηθάνε πουθενά και θεωρούνται επικύνδυνα) .

Ωφέλιμα είναι:

• Πασχαλίτσα : Καταβροχθίζει τις μελίγκρες που υπάρχουν στα λουλούδια και στους λαχανόκηπους.
  • Πεταλούδα: Βοηθάει στη γονιμοποίηση των λουλουδιών.
  • Μέλισσα: Βοηθάει στη γονιμοποίηση των λουλουδιών και παράγει το μέλι.

Βλαβερά είναι:

• Κουνούπι : Ρουφά το αίμα των ανθρώπων και των ζώων τσιμπώντας τους.
  • Ψείρα :Ρουφά το αίμα ανθρώπων και ζώων τσιμπώντας τους.
  • Μύγες: Ενοχλητικές που μπορούν και μεταδίδουν μολυσματικές ασθένειες.
  • Ακρίδα : Κατακλύζει τους αγρούς και καταστρέφει τα πάντα.

(dreamskindergarden.blogspot.com)

ΠΟΥ ΖΟΥΝ ΤΑ ΕΝΤΟΜΑ

• Οι κάμπιες των εντόμων στα δέντρα και στο χορτάρι.
  • Η κάμπια του τζίτζικα και της χρυσόμυγας κάτω στη γη.
  • Τα μυρμήγκια στο χώμα, στους κορμούς των δέντρων, κάτω από τις πέτρες.
  • Οι μέλισσες στην κυψέλη.
  • Ο τζίτζικας στα δέντρα.
  • Τα κουνούπια στις λίμνες και στα ποτάμια ,αλλά και παντού.

ΤΙ ΤΡΩΝΕ ΤΑ ΕΝΤΟΜΑ

• Η πεταλούδα και η μέλισσα χυμό λουλουδιών.
  • Ο τζίτζικας χυμό από τα δέντρα.
  • Η μύγα υγρές τροφές.
  • Τα μυρμήγκια σπόρους, σκουλήκια ή άλλα έντομα.
  • Το κουνούπι , η ψείρα, ο ψήλος  αίμα ανθρώπων ή ζώων

ΠΟΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΕΧΘΡΟΙ ΤΩΝ ΕΝΤΟΜΩΝ

• Εντομοφάγα ζώα όπως : βάτραχος, ψάρια, σκαντζόχοιρος
  • Φίδια, πουλιά, σαύρες, αράχνη.
  • Ο άνθρωπος με τα εντομοκτόνα που χρησιμοποιεί και καταστρέφει το περιβάλλον.

ΠΩΣ ΠΡΟΦΥΛΛΑΣΟΝΤΑΙ

• Καμουφλάζ.
  • Κεντρί.
  • Μεγάλα πηδήματα.
  • Πέταγμα.

Τα παιδιά,αφού δούνε παραπάνω όλες τις φωτογραφίες και τα βίντεο, μπορούν να ζωγραφίσουν κάποιο από τα έντομα που είδαν παραπάνω σε ένα φύλλο χαρτί και τους έκανε εντύπωση.