ΕΓΓΡΑΦΕΣ 2020-2021

Για το σχολικό έτος 2020-2021 οι εγγραφές στο Νηπιαγωγείο θα πραγματοποιηθούν από 15 έως 30 Μαΐου  2020.

Οι εγγραφές γίνονται ηλεκτρονικά από τους ίδιους τους γονείς.

Πριν την προσέλευση στην σχολική μονάδα θα πρέπει να έχει προηγηθεί τηλεφωνική επικοινωνία.

Η εγκύκλιος των εγγραφών .

ΕΓΓΡΑΦΗ ΘΑ ΚΑΝΕΤΕ ΕΔΩ

Οδηγίες για να κάνετε την αίτηση μπορείτε να βρείτε στο παρακάτω έγγραφο.

ΓΙΟΡΤΗ ΤΗΣ ΜΗΤΕΡΑΣ

Κάθε δεύτερη Κυριακή του Μάη γιορτάζεται η γιορτή της μητέρας. Ο Οδυσσέας Ελύτης αναφέρει σ ένα ποίημά του «και ένα τέταρτο μητέρας αρκεί για δέκα ζωές, και πάλι κάτι θα περισσέψει που να το  ανακράξεις σε  στιγμές μεγάλου κινδύνου».

Τα παιδιά του Νηπιαγωγείου Αγναντερού ζωγράφισαν τη δική τους μαμά, έγραψαν το όνομά της και τη λέξη «Σ ΑΓΑΠΩ ΜΑΜΑ»

ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ

Τα παιδιά του Νηπιαγωγείου Αγναντερού, χρησιμοποιώντας χαρτιά τουαλέτας δημιούργησαν πύργους και κάστρα. Μια ιδέα που δανειστήκαμε από το eTwinning πρόγραμμα ΜΕΝΟΥΜΕ ΣΠΙΤΙ…ΜΑΖΙ. Σας ευχαριστούμε για τις πρωτότυπες ιδέες που μοιράζεστε μαζί μας.

ΠΕΙΡΑΜΑ

Τα παιδιά του Νηπιαγωγείου Αγναντερού έκαναν πειράματα. Ανακατεύοντας ξύδι και σόδα εκλύεται διοξείδιο του άνθρακα. Το έκλεισαν σ ένα γάντι και έφτιαξαν φουσκωτές φατσούλες. Να ευχαριστήσουμε τις διαχειρίστριες του eTwinning έργου «ΜΕΝΟΥΜΕ ΣΠΙΤΙ…ΜΑΖΙ!!!!!» την Μαρίνα Ζαχαρία και την Αριάδνη Ευαγγελοπούλου για την υπέροχη ιδέα που μοιράστηκαν μαζί μας. Γιατί είναι πολύ όμορφο να δημιουργείς αλλά πιο όμορφο να το μοιράζεσαι προς όφελος των παιδιών. ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ.

ΠΡΩΤΟΜΑΓΙΑ

Τα παιδιά του Νηπιαγωγείου Αγναντερού συνεχίζουν τις δράσεις τους «Μένοντας στο σπίτι» .

Έγραψαν τις λέξεις Μάιος, Πρωτομαγιά, φωτογράφησαν ένα ανθοφόρο φυτό του κήπου τους και έφτιαξαν ένα διαφορετικό στεφάνι.

ΜΕΤΑ ΤΟ ΠΑΣΧΑ

Φέτος ήταν ένα διαφορετικό Πάσχα. Το γιορτάσαμε όλοι μένοντας στο σπίτι. Τα παιδιά  του Νηπιαγωγείου Αγναντερού αποτύπωσαν σχεδιαστικά «πως πέρασαν το φετινό Πάσχα».