Σχολική “γιορτή” για την 28η Οκτωβρίου 25-10-2018

Την Πέμπτη 25 Οκτωβρίου 2018 πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα εκδηλώσεων του 2ου Γυμνασίου Αγίου Δημητρίου “Δημήτρης Γληνός” η σχολική “γιορτή” για την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου 1940.

Η “γιορτή” είχε ως στόχο να περάσει μηνύματα κατά του φασισμού και του ναζισμού και ήταν βασισμένη σε κείμενο των φιλολόγων Συμεωνίδη Βασίλη και Γκαρμπούνη Σωτήρη “Μπερδεύτηκα μ’ αυτά που βλέπω” (βλ.  εδώ). Οι μαθητές/ριες αναζητούν στα σχολικά βιβλία ιστορίας του δημοτικού, του γυμνασίου και του λυκείου τι μαθαίνουν για τον ναζισμό και τον φασισμό και πώς φτάσαμε στον πόλεμο…

Στη διάρκεια της συζήτησής τους παρεμβάλλεται ένα 10λεπτο βιντεάκι “Πώς εκπαιδεύεται ένας ναζί”

και το ποίημα του Μπέρτολτ Μπρεχτ “Για τον όρο μετανάστες” (βλ. Κείμενα Νεοελληνικής Λογοτεχνίας Β΄ Γυμνασίου)

Η “γιορτή” έκλεισε με δύο αντιπολεμικά τραγούδια από τη χορωδία του σχολείου μας: “Στρατιώτης”, “Έκτορας και Ανδρομάχη”