Η ιστορία ενός νεαρού gamer-Μαρούλα Κλιάφα

Ευχαριστούμε θερμά τη συγγραφέα Μαρούλα Κλιάφα που μας έστειλε το καινούριο της βιβλίο για τη βιβλιοθήκη του σχολείου μας. Το θέμα του βιβλίου είναι η ενασχόληση ενός εφήβου, του Οράτιου, με τα βιντεοπαιχνίδια, γεγονός που τον αποπροσανατολίζει από την πραγματικότητα και καταλήγει να ζει σε έναν φανταστικό κόσμο. Οι μαθητές/ριες συνάντησαν πέρυσι τη συγγραφέα στο 2ο Γυμνάσιο Αγίου Δημητρίου “Δημήτρης Γληνός” και συζήτησαν μαζί της για τα βιβλία της “Ο δρόμος για τον παράδεισο είναι μακρύς” και “Μια μπαλάντα για τη Ρεβέκκα”. Μάλιστα, κάποιος μαθητής την αποκάλεσε “γιαγιά των ονείρων του”, προσωνυμία που την υιοθέτησαν και τα υπόλοιπα παιδιά. Χάρηκαν πολύ, λοιπόν, με το δώρο της και αρκετοί/ες από αυτούς/ες ανυπομονούν να το διαβάσουν. Επίσης, χάρηκαν ιδιαίτερα με το σχόλιό της ότι οι απόψεις και οι παρατηρήσεις τους τη βοήθησαν να προσεγγίσει το θεμα του gaming. Το βιβλίο είναι αφιερωμένο στους εφήβους που τη βοήθησαν να δει τον κόσμο με τα δικά τους μάτια. Την ευχαριστούμε και της ευχόμαστε να είναι καλοτάξιδο το νέο της μυθιστόρημα!