Η ιστορία ενός νεαρού gamer της Μ.Κλιάφα-Φύλλο δραστηριοτήτων

Οι μαθητές/ριες του Α1 και Α2 φέτος θα ασχοληθούν με το λογοτεχνικό “Η ιστορία ενός νεαρού gamer” της Μαρούλας Κλιάφα. Το θέμα του βιβλίου είναι η ενασχόληση ενός έφηβου, του Οράτιου, με τα βιντεοπαιχνίδια, γεγονός που τον αποπροσανατολίζει από την πραγματικότητα και καταλήγει να ζει σε έναν φανταστικό κόσμο. Το βιβλίο είναι αφιερωμένο «στους εφήβους που τη βοήθησαν να δει τον κόσμο με τα δικά τους μάτια». Μάλιστα, η συγγραφέας στο βιβλίο της ευχαριστεί και τους μαθητές/τις μαθήτριες του 2ου Γυμνασίου Αγίου Δημητρίου που πριν δυο χρόνια (σχολικό έτος 2017-2018) τους συνάντησε στο σχολείο και συζήτησαν μαζί της για τα βιβλία της «Ο δρόμος για τον παράδεισο είναι μακρύς» & «Μια μπαλάντα για τη Ρεβέκκα».