Περιβαλλοντικός περίπατος στο Καβούρι

Η Περιβαλλοντική ομάδα του σχολείου μας -την τελευταία ημέρα πριν τις διακοπές- είχε την ευκαιρία να κάνει έναν καταπληκτικό περιβαλλοντικό περίπατο στην παραλία του Καβουρίου.

Οι υπεύθυνες καθηγήτριες κ.κ. Δημητροπούλου και Ζαφειριάδου προσκάλεσαν τον Υπεύθυνο περιβαλλοντικής εκπαίδευσης της ΔΔΕ Ανατολικής Αττικής κ. Μπαλιούση Ευάγγελο ο οποίος ξενάγησε τα παιδιά μας στον τόπο τους δείχνοντας τους τα πιο πολλά από τα 150 είδη χλωρίδας που υπάρχουν στο Καβούρι.

Ήταν μια καταπληκτική εμπειρία καθώς εκτιμήσαμε ακόμη περισσότερο τις χάρες του τόπου μας.  Οι μαθητές μας έλυσαν πλήθος από τις απορίες τους.

Αξίζουν πολλές ευχαριστίες στον κ. Μπαλιούση για τη θερμή ανταπόκρισή του και την αξιολογότατη παρουσίασή του.

Ενημέρωση/επίδειξη από την εθελοντική πυροπροστασία Βάρης

Μετά από συνεννόηση με τον κ. Σαμαρά προιστάμενο της Εθελοντικής πυροπροστασίας Βάρης έγινε πρακτική και θεωρητική ενημέρωση στο σχολείο μας την τελευταία ημέρα πριν τις διακοπές του Πάσχα.  Οι μαθητές και οι μαθήτριες μας εντυπωσιάστηκαν από την αμεσότητα της παρουσίασης και χάρηκαν ιδιαίτερα την ευκαιρία που τους έδωσαν οι πυροσβέστες να έρθουν σε επαφή με το νερό, τα οχήματα και τους πυροσβεστήρες.  Διδάχτηκαν πολλά για την προφύλαξη από τις φωτιές αλλά και για την αξία του εθελοντισμού.  Ήταν ο καλύτερος τρόπος για να κλείσουμε τα μαθήματά μας πριν τις διακοπές.

Ευχαριστούμε θερμά το μέλος του Συλλόγου γονπέων και κηδεμόνων του σχολείου μας κ. Σύρο Γεώργιο που μας έφερε σε επαφή με τους εξαιρετικούς εθελοντές.