Εορτασμός 25ης Μαρτίου

Μια απίστευτα συγκινητική και ευαισθητοποιημένη γιορτή παρουσίασαν οι υπεύθυνοι καθηγητές και τα παιδιά μας που τα είχε όλα:

Ύμνους και τραγούδια από τη χορωδία που οργάνωσε ο κ. Χατζηιωάννου,

σύνδεση με τη Θρησκεία από τον κ. Γοριδάρη και

θεατρική απόδοση του πνεύματος του εορτασμού της εθνικής μας επετείου από την κ. Δουμένη.

Η γιορτή καθήλωσε τους μαθητές μας, τους εκπαιδευτικούς και τους γονείς που παρακολούθησαν με μεγάλη προσοχή. Ενώ κάθε φορά σκεφτόμαστε πώς να προσεγγίσουμε ένα θέμα τόσο σπουδαίο, αλλά και τόσο μακρινό, οι εκπαιδευτικοί μας και οι μαθητές μας το κατάφεραν πάρα πολύ καλά.

Συγχαρητήρια σε όλους και όλες.

Διδακτική επίσκεψη της θεατρικής ομάδας

Η θεατρική ομάδα του σχολείου μας επισκέφτηκε το Βεστιάριο και βρήκε – αφού έψαξε και δοκίμασε πολλά ρούχα και κοστούμια- τα ομορφότερα και πιο κατάλληλα για τη θεατρική παράσταση ΔΟΝ ΚΑΜΙΛΟ που πρόκειται να ανεβάσει στις 7 Απριλίου.  Τους μαθητές συνόδευσαν οι υπεύθυνες καθηγήτριες κ.κ. Ραυτοπούλου και Μανώλη.

Σεμινάριο Πρώτων Βοηθειών στο σχολείο μας

Στις 20/3/2019 ο Διευθυντής της Ελληνικής Ναυαγοσωστικής Εταιρείας κος Γιοβανίδης Νίκος ενημέρωσε τους μαθητές και τις μαθήτριες της Γ τάξης του σχολείου μας σε ένα πολύ κατατοπιστικό και εξαιρετικά ενδιαφέρον σεμινάριο Πρώτων βοηθειών. Το σεμινάριο άρεσε πάρα πολύ στα παιδιά μας καθώς ο κ. Γιοβανίδης άγγιξε με τη μεταδοτικότητά του τους έφηβους του σχολείου μας και τους δίδαξε πολλά και ενδιαφέροντα για την αυτοπροστασία τους και την προστασία των άλλων.

Η ΕΝΑΚ είναι αναγνωρισμένη Σχολή Ναυαγοσωστικής Εκπαίδευσης από το Υπουργείο Ναυτιλίας & Νησιωτικής Πολιτικής και το Λιμενικό Σώμα Ελλάδος (Αρ. Πρωτ. Μ.Φ. 111.4/1/97/2699) – (Αρ. Πρωτ. 2118.6/02/02, ΑΤ. 580441).

Ενδεικτικό βιογραφικό του κου Γιοβανίδη: Διευθυντής ENAK  www.enak.gr Πτυχιούχος ΑΕΙ, Intro/History/Art, Architecture Harvard University / USA, Προπονητής Κολύμβησης,  Scuba Diving CMAS * & E.O.U.D.A.,Certificate of Competence Yacht Master Offshore.
Εκπαιδευτής σε: Ναυαγοσωστική, Πρώτες Βοήθειες – ΚΑΡΠΑ / EFR – Emergency First Response – Innovative CPR,  HELO DUNKER Σχολής Ελικοπτέρων Πολεμικού Ναυτικού, Διάσωση Ποταμού AC / White Water Rescue.

Ευχαριστούμε το μέλος του ΣΓΚ του σχολείου μας κ. Σύρο Γ. που μερίμνησε για την επίσκεψη αυτή.

Ομιλία για τη διαχείριση του άγχους

Η ψυχολόγος του δήμου μας κα Μάλεση Γεωργία μίλησε στους μαθητές και στις μαθήτριες της Γ τάξης με στόχο να ελέγξουν το άγχος τους εν όψει των πανελληνίων εξετάσεων.  Απάντησε σε ερωτήσεις και προβληματισμούς των μαθητών.  Την ευχαριστούμε για την εξαιρετική συνεργασία.