1η κινητικότητα (Πορτογαλία)

“What are the 21st Century Competencies and how to adapt them in our school?”

Focus of visit: Project Planning

Στην κινητικότητα συμμετείχαν 2 εκπαιδευτικοί (Κανίδου Ζωή και Τρυφωνίδου Στέλλα) και 4 μαθητές της Β’ Λυκείου (Νατάσα, Κωνσταντίνα, Ντίνα, και Δημήτρης, μιας και ο Θέμης για λόγους υγείας δεν μπόρεσε να ακολουθήσει).

Δευτέρα

• Υποδοχή και τελετή έναρξης

• Παρουσίαση από κάθε εθνική ομάδα του τόπου και του σχολείου

• Δραστηριότητα γνωριμίας μαθητών: Name Bingo

• Βιντεοπαρουσίαση από κάθε εθνική ομάδα

• Ανταλλαγή δώρων και σουβενίρ

Τρίτη

• Επίσκεψη στο σχολείο Escola da Ponte στο Vila Sas Ades, Santo Tirso, που ανήκει στα Open Plan Schools και χρησιμοποιεί μεθόδους εκπαίδευσης όπως η αλληλοδιδακτική και η μαθητοκεντρική διαχείριση προγράμματος.

• Ημερίδα στο Πολυτεχνείο του Πόρου, Παιδαγωγική Σχολή με θέμα “21st Century Schools”, από τον καθηγητή Doutor Mario Rui.

Τετάρτη

• Δραστηριότητα γνωριμίας μαθητών: Silent movie

• Συμβούλιο εθνικών συντονιστών: Λεπτομερής ανασκόπησης των στόχω, δραστηριοτήτων και αρμοδιοτήτων του προγράμματος

• Εργαστήριο για μαθητές: Δημιουργία avatar στο Voki

• Παρουσίασης της Συντονίστριας “ Ποιες είναι οι δεξιότητες του 21ου αιώνα και πώς να τις καλλιεργήσουμε στο σχολείο μας”

Πέμπτη

• Δραστηριότητα γνωριμίας μαθητών: Le’s dance together

• Παρουσίαση της Πορτογαλέζας εκπαιδευτικού Manuela Ortigao de Oliveira “H μέθοδος Project, σχεδιασμός δραστηριοτήτων και ανάπτυξη δεξιοτήτων επίλυσης προβλημάτων”

• Παρακολούθηση μαθημάτων από τους επισκέπτες μαθητές

• Δραστηριότητα -έκπληξη: Πάρτυ με DJ στο σχολείου

• Απονομή βραβείων των μαθητών που κέρδισαν στο Διαγωνισμό για την δημιουργία του logo του προγράμματος.

Παρασκευή

• Αξιολόγηση της κινητικότητας από μαθητές και εκπαιδευτικούς

• Επίσκεψη στο ιστορικό κέντρο του Πόρτο

• Υπογραφή εγγράφων και απονομή βεβαιώσεων συμμετοχής