Συμμετοχή στον 7ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Ψηφιακής Δημιουργίας της Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης και του Ινστιτούτου Οδικής Ασφάλειας (Ι.Ο.ΑΣ.) “ΠΑΝΟΣ ΜΥΛΩΝΑΣ”

Το Γενικό Λύκειο Τυχερού συμμετείχε στον 7ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Ψηφιακής Δημιουργίας «Οδική Ασφάλεια: Κοινή Ευθύνη» που διοργανώνει το τμήμα Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης και Ψηφιακών Μέσων της Διεύθυνσης Υποστήριξης Προγραμμάτων και Εκπαίδευσης για την Αειφορία του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων, σε συνεργασία με το Ινστιτούτο Οδικής Ασφάλειας «Πάνος Μυλωνάς». Σκοπός του διαγωνισμού είναι η ευαισθητοποίηση των μαθητών/ μαθητριών και η ενεργοποίησή τους στο ζήτημα της ασφαλούς μετακίνησής τους μέσω της δημιουργίας πρωτότυπων ψηφιακών έργων. Ιδιαίτερη έμφαση δίνεται στις ανάγκες των ευάλωτων χρηστών του οδικού δικτύου όπως είναι τα παιδιά και οι νέοι, οι ηλικιωμένοι, οι πεζοί και οι ποδηλάτες. Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Β’ τάξης δημιούργησαν μια διαδραστική παρουσίαση με τον τίτλο “Smart Cities” όπου επιδεικνύονται δίκτυα ευφυών συστημάτων μεταφοράς , έξυπνης διαχείρισης κυκλοφορίας και βιώσιμου αστικού σχεδιασμού με κύριο στόχο την πρόληψη και μείωση των τροχαίων ατυχημάτων/ δυστυχημάτων.Μπορείτε να δείτε την εργασία των μαθητών του σχολείου μας στον παρακάτω σύνδεσμο: