Ημέρα Ευρωπαίων Συγγραφέων – Day of European Authors

Η Ημέρα Ευρωπαίων Συγγραφέων προσκαλεί τους Ευρωπαίους και τις Ευρωπαίες να (ξανα)ανακαλύψουν τη χαρά της ανάγνωσης.
Η Ευρώπη έχει την τύχη να διαθέτει μια ακμάζουσα και ποικιλόμορφη λογοτεχνική ιστορία και κουλτούρα. Η Ημέρα Ευρωπαίων Συγγραφέων μάς θυμίζει ότι η ανάγνωση είναι σημαντική σε όλες τις ηλικίες και σε κάθε γωνιά της Ευρώπης.
Την Τετάρτη, 27 Μαρτίου 2024, η Β΄ τάξη του Γενικού Λυκείου Τυχερού συμμετείχε στην πρωτοβουλία της Ευρωπαϊκής Επιτροπής για την Ημέρα των Ευρωπαίων Συγγραφέων, διοργανώνοντας ανάγνωση έργων ευρωπαίων λογοτεχνών.
Κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης οι μαθητές και οι μαθήτριες διάβασαν αποσπάσματα από τα αγαπημένα τους λογοτεχνικά βιβλία, συνειδητοποιώντας ότι η λογοτεχνία μπορεί να αποτελέσει εργαλείο για την ατομική ενδυνάμωση.
Τέλος, σχεδίασαν την αφίσα του σχολείου για την προώθηση της εκδήλωσης στη σχολική και την ευρύτερη κοινότητα.

Pastel Collage Stories Template