Πρόγραμμα Euroscola Απρίλιος 2016

Το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο, επιθυμώντας να δώσει την ευκαιρία στους νέους της Ευρωπαϊκής Ένωσης να γνωρίσουν από κοντά τους χώρους και τον τρόπο λειτουργίας του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και να εκφράσουν τις προσδοκίες και τις απόψεις τους για την ευρωπαϊκή οικοδόμηση, διοργανώνει στο Στρασβούργο στις 15 Απριλίου 2016 ημερίδα Euroscola για το 2016, στην οποία θα συμμετάσχουν μαθητές τάξεων Β΄ και Γ΄ Λυκείου (ΓΕΛ, Λυκειακών Τάξεων, ΕΠΑ.Λ.). Για το λόγο αυτό προκηρύσσεται σχολικός διαγωνισμός συγγραφής γραπτού δοκιμίου με θέμα: «Το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο μετά τη Συνθήκη της Λισαβόνας έχει πιο ενισχυμένο ρόλο στην διαμόρφωση της Ευρώπης. Ποιος είναι ο ρόλος του Ευρωπαίου πολίτη και πως μπορεί να ακουστεί δυνατότερα η φωνή του στην Ευρώπη;». Η ημέρα συγγραφής του γραπτού δοκιμίου ορίζεται η Τετάρτη 9 Δεκεμβρίου 2015.
Κατά την ημέρα του σχολικού διαγωνισμού, της συγγραφής δηλαδή του γραπτού δοκιμίου, θα πρέπει οι μαθητές, με ευθύνη των Διευθυντών των Σχολικών Μονάδων και των εκπαιδευτικών κλάδου ΠΕ 02 (Φιλολόγων) και ΠΕ 13 (Νομικών και Πολιτικών Επιστημών) μέσα σε ένα δίωρο, εντός του σχολείου τους και με την επίβλεψη εκπαιδευτικού/ων, στα πρότυπα γραπτής δοκιμασίας, να γράψουν έκθεση με βάση το προαναφερόμενο θέμα. Μετά το τέλος του δίωρου οι Διευθυντές των σχολικών μονάδων οφείλουν να συγκεντρώσουν όλα τα γραπτά δοκίμια των μαθητών, να σφραγίσουν τα ονόματα τους και να τα αποστείλουν στην Περιφερειακή Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Νοτίου Αιγαίου εντός πέντε (5) ημερών και να συνοδεύονται από τα εξής:
α. λίστα με τα ονοματεπώνυμα των μαθητών που κατέθεσαν γραπτό δοκίμιο και ως εκ τούτου δήλωση συμμετοχής στον διαγωνισμό Euroscola,
β. τον γενικό βαθμό προαγωγής (δηλαδή τον τελικό βαθμό της προηγούμενης τάξης από αυτήν που φοιτά),
γ. τυχόν ύπαρξη πιστοποίησης ξένης γλώσσας, φωτοαντίγραφο, το οποίο να αναγράφει το επίπεδο γνώσης αυτής και
δ. τη βαθμολογία των ξένων γλωσσών στον έλεγχο προαγωγής στην περίπτωση κατά την οποία ο μαθητής ή η μαθήτρια δε διαθέτει πιστοποιημένο τίτλο ξένης γλώσσας.
Η αξιολόγηση θα γίνει λαμβάνοντας υπόψη την επίδοση στο γραπτό δοκίμιο του μαθητή (ποσοστό 60% επί της συνολικής βαθμολογίας), την κατοχή πιστοποίησης ξένης γλώσσας (θα προηγηθούν οι κάτοχοι της υψηλότερης βαθμίδας πιστοποίησης – ποσοστό 20% επί της συνολικής βαθμολογίας) και την επίδοση στα μαθήματα η οποία θα προκύπτει από τον έλεγχο προαγωγής στην τάξη στην οποία τώρα φοιτούν οι μαθητές (ποσοστό 20% επί της συνολικής βαθμολογίας).
Οι προσφερόμενες θέσεις για την Περιφέρεια Νοτίου Αιγαίου είναι είκοσι τέσσερις (24) μαθητές Β΄ και Γ΄ όλων των τύπων Δημοσίων ή Ιδιωτικών Λυκείων (ΓΕ.Λ., Λυκειακών Τάξεων, ΕΠΑ.Λ.) Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, υπό την αυστηρή προϋπόθεση ότι η ηλικία του διαγωνιζομένου μαθητή ή μαθήτριας δε θα υπερβαίνει το 21ο έτος. Στις Σχολικές Μονάδες στις οποίες φοιτούν αλλοδαποί μαθητές που προέρχονται από χώρες εκτός Ε.Ε. και οι οποίοι επιθυμούν να μετάσχουν στον σχολικό διαγωνισμό Euroscola θα πρέπει εγκαίρως να προσκομίσουν στις Διευθύνσεις τα απαραίτητα έγγραφα με τα οποία θα πιστοποιείται ότι δύνανται να ταξιδέψουν σε χώρα του εξωτερικού.
Στους μαθητές που πρόκειται να λάβουν μέρος στον διαγωνισμό Euroscola με ευθύνη των Διευθυντών των Σχολικών τους μονάδων, θα τους διανεμηθεί ενημερωτικό υλικό που αφορά το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο και την λειτουργία του προκειμένου να ανταποκριθούν όσο το δυνατόν καλύτερα στο θέμα της έκθεσης που θα διαγωνιστούν. Το ενημερωτικό αυτό υλικό θα σταλεί στις Σχολικές Μονάδες ηλεκτρονικά και σίγουρα πριν την ημερομηνία του γραπτού διαγωνισμού. Οι εκπαιδευτικοί ειδικότητας ΠΕ 13 (Νομικών και Πολιτικών Επιστημών) ή οι εκπαιδευτικοί που δίδαξαν ή διδάσκουν μαθήματα σχετικά με την Πολιτική, Κοινωνική και Δημοκρατική Αγωγή, τους Ευρωπαϊκούς Θεσμούς, την Ευρωπαϊκή Ένωση, την Πολιτική και το Δίκαιο ή άλλα συναφή αντικείμενα, οφείλουν να καταρτίσουν τους μαθητές που θα θελήσουν να διαγωνιστούν για το πρόγραμμα Euroscola, να τους προετοιμάσουν και να επιλύσουν κάθε σχετική απορία που θα προκύψει από την μελέτη του εκπαιδευτικού – ηλεκτρονικής μορφής – υλικού, που θα τους αποσταλεί.
Καλούνται επίσης οι εκπαιδευτικοί από τις σχολικές μονάδες των οποίων οι μαθητές θα εκδηλώσουν ενδιαφέρον για συμμετοχή στο πρόγραμμα Euroscola να εκδηλώσουν και αυτοί ενδιαφέρον ώστε να συμμετάσχουν ως συνοδοί καθηγητές. Οι θέσεις συνοδών για το σύνολο των είκοσι τεσσάρων (24) μαθητών είναι δύο (2) και εκτός από την σχετική τους αίτηση οφείλουν να προσκομίσουν, μέσω των Διευθύνσεων των Σχολείων που υπηρετούν αντίγραφα με τους τίτλους πιστοποίησης ξένων γλωσσών που διαθέτουν. Η επιλογή των εκπαιδευτικών θα γίνει από τον Περιφερειακό Διευθυντή Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Νοτίου Αιγαίου. Θα προτιμηθούν οι εκπαιδευτικοί των Σχολικών Μονάδων των οποίων οι μαθητές θα προκριθούν στο διαγωνισμό και οι οποίοι είναι κάτοχοι ανωτέρων τίτλων ξένων γλωσσών. Αποκλείονται από την συμμετοχή στο πρόγραμμα Euroscola όσοι εκπαιδευτικοί ή μαθητές είχαν συμμετάσχει στην ημερίδα Euroscola στο Στρασβούργο κατά το παρελθόν.
Την ευθύνη και τα οργανωτικά και λοιπά θέματα που αφορούν τη μετάβαση – επιστροφή, τη διαμονή και κάθε απαίτηση του ταξιδιού αναλαμβάνουν εξ ορισμού οι συνοδοί εκπαιδευτικοί, οι οποίοι θα εισπράξουν την επιταγή με τη συνολική χρηματική αποζημίωση από το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο.
Τα ονόματα των προκριθέντων εκπαιδευτικών και μαθητών θα ανακοινωθούν αμέσως μετά τη διόρθωση των γραπτών δοκιμίων, θα κοινοποιηθούν στην Διεύθυνση Σπουδών Προγραμμάτων και Οργάνωσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης του ΥΠ.Π.Ε.Θ. και θα διεξαχθεί μειοδοτικός διαγωνισμός για ανάθεση της μετάβασης σε τουριστικό γραφείο οπότε είναι απαραίτητο να τηρηθούν οι προαναφερόμενες ημερομηνίες.
Με νεότερό έγγραφό μας θα σας κοινοποιηθεί το ενημερωτικό υλικό (αμέσως μόλις μας αποσταλεί), καθώς και αναλυτικές περαιτέρω οδηγίες.