Τμήμα Λογοθεραπείας – Speech therapy

P1070448

Οι λογοπεδικοί ή λογοθεραπευτές είναι οι ειδικοί που αναλαμβάνουν την περιοδική αξιολόγηση των μαθητών που παρουσιάζουν προβλήματα λόγου, ομιλίας, φωνής και επικοινωνίας (με ομιλία ή με εναλλακτικές μεθόδους επικοινωνίας).

P1070454

• Σχεδιάζουν και υλοποιούν προγράμματα αποκατάστασης.
  • Συνεργάζονται με τους εργοθεραπευτές για την αντιμετώπιση των δυσκολιών σίτισης-κατάποσης.
  • Συνεργάζονται επίσης με όλο το προσωπικό του σχολείου ( καθηγητές, ειδικό εκπαιδευτικό προσωπικό, ειδικό βοηθητικό προσωπικό), έτσι ώστε να υπάρχει ενιαία αντιμετώπιση των δυσκολιών στο πλαίσιο του διδακτικού και θεραπευτικού έργου.
  • Συνεργάζονται με τους γονείς, τους ενημερώνουν και τους καθοδηγούν στο πώς να χειρίζονται τις δυσκολίες λόγου, ομιλίας, φωνής και επικοινωνίας του παιδιού τους.

P1070459

Κοινός στόχος είναι η καλύτερη εξέλιξη των ικανοτήτων του κάθε μαθητή.Ασκούν το έργο τους σε ιδιαίτερο χώρο, σε ατομική βάση ή σε μικρή ομάδα μαθητών, που παρουσιάζουν παρόμοιες δυσκολίες και όταν κρίνεται απαραίτητο μέσα στην τάξη, σε συνεργασία με τον καθηγητή.

Οι πιο συχνές δυσκολίες που συναντούμε στο σχολείο είναι:

• Προβλήματα στην δομή ή στην λειτουργία του αρθρωτικού μηχανισμού
  • Δυσκολία συντονισμού αναπνοής-φωνής
  • Δυσκολία στην καταληπτότητα της ομιλίας
  • Δυσκολία στον ρυθμό της ομιλίας
  • Διαταραχές στην κατανόηση του λόγου
  • Πιθανή διάσπαση προσοχής
  • Δυσκολίες στην μνήμη

Δυσκολία στην ανάπτυξη του λεξιλογίου και στην δομή του λόγου

6/10/1910: Ορκίζεται η πρώτη κυβέρνηση του Ελευθέριου Βενιζέλου.