Οι εγκαταστάσεις του σχολείου – School facilities

banner_facilities

Το σχολείο μας βρίσκεται στην Ηλιούπολη, στην οδό Ύδρας 2, απέναντι από το Δημοτικό Άλσος  Ηλιούπολης (πάρκο Κιντή)

Στεγάζεται σε  διώροφο κτίριο, ειδικά διαμορφωμένο για σχολική χρήση. Είναι πλήρως προσβάσιμο, καθώς  διαθέτει ανελκυστήρα και ράμπες, για την πρόσβαση στους ορόφους.

photo (20)

Στο ισόγειο βρίσκονται οι αίθουσες διδασκαλίας του Γυμνασίου, το Εργαστήριο Πληροφορικής και το γραφείο της Διεύθυνσης.

Στο πρώτο όροφο αντίστοιχα βρίσκονται οι αίθουσες διδασκαλίας του Λυκείου και το Εργαστήριο Φυσικών Επιστημών

facilities_computerlab

Στο ημιυπόγειο βρίσκονται οι χώροι των θεραπευτικών παρεμβάσεων :

• αίθουσα Νοσηλείας
  • αίθουσα Εργοθεραπείας
  • αίθουσα Λογοθεραπείας
  • αίθουσα Φυσικοθεραπείας
  • γραφείο Ψυχολόγων
  • γραφείο Κοινωνικής Υπηρεσίας

Στον ίδιο χώρο, βρίσκεται ακόμη το Αμφιθέατρο, χωρητικότητας 150 θέσεων, όπου πραγματοποιούνται εκπαιδευτικές, εορταστικές και ψυχαγωγικές εκδηλώσεις.

facilities_amphitheatre

Σε όλους τους ορόφους υπάρχουν τουαλέτες, πλήρως προσβάσιμες και ειδικά προσαρμοσμένες για άτομα με σωματικές-κινητικές αναπηρίες, καθώς και χώρους φροντίδας των μαθητών.

Το κτίριο περιβάλλεται από μεγάλο προαύλιο χώρο, δεντροφυτεμένο, με σκιερά σημεία, παγκάκια, μπασκέτα για άθληση και χώρο στάθμευσης των σχολικών λεωφορείων.

Το κλειστό Γυμναστήριο του σχολείου βρίσκεται στην ΝΑ πλευρά του προαύλιου. Πρόκειται για ένα μεγάλο, ενιαίο, κλιματιζόμενο χώρο. Είναι εξοπλισμένο με μπασκέτα, σετ για βόλεϊ, σετ για Boccia, πίνγκ-πόνγκ και   πολύζυγα. Υπάρχουν αποδυτήρια και τουαλέτες που εξυπηρετούν αποκλειστικά τους αθλούμενους μαθητές.

facilities_gym

Το σχολείο διαθέτει  ιδιόκτητά και  μισθωμένα  σχολικά λεωφορεία, για την δωρεάν, καθημερινή μετακίνηση των μαθητών.

photo (19)

Είναι όλα εξοπλισμένα με ηλεκτρικά αναβατόρια, ιμάντες πρόσδεσης αμαξιδίων και ζώνες ασφαλείας στα καθίσματα.

6/10/1910: Ορκίζεται η πρώτη κυβέρνηση του Ελευθέριου Βενιζέλου.