Φυσική αγωγή – Physical education

Η φυσική αγωγή υποστηρίζει την υγεία μας! Ο θεμελιώδης της ρόλος όμως δεν σταματά μόνο στην ανάπτυξη των φυσικών ικανοτήτων καθώς είναι πλέον γνωστό ότι η φυσική αγωγή δρα τόσο στον ψυχοκινητικό όσο και στο γνωστικό και συναισθηματικό τομέα του μαθητή, συμβάλλοντας στη δημιουργία ολοκληρωμένων προσωπικοτήτων.

Η καλλιέργεια των φυσικών ικανοτήτων και μέσω αυτών η ενίσχυση της υγείας είναι στόχος του σχολείου μας και πραγματοποιείται μέσα από ποικίλα προγράμματα άσκησης και συμμετοχής σε αγώνες τόσο μέσα όσο και έξω από το σχολείο.

968839_674328905915552_1015022858_n

Ο μεγάλος αύλειος χώρος αλλά και το κλειστό κλιματιζόμενο γυμναστήριο επιτρέπουν την εκμάθηση αθλοπαιδιών (χάντμπολ, βόλεϊ, μπάσκετ), αγωνισμάτων στίβου, παραδοσιακών χορών και αεροβικής κάτω από όλες τις καιρικές συνθήκες. Διδάσκονται βασικοί κανονισμοί, τεχνική και απλά συστήματα τακτικής των αθλημάτων, που προσφέρουν στα παιδιά ευκαιρία συμμετοχής σε ομαδικές δραστηριότητες αναπτύσσοντας τη συνεργασία, την αλληλεγγύη και ταυτόχρονα ηθικές αρετές όπως τιμιότητα, δικαιοσύνη, σεβασμό στους αντιπάλους.

physical_education

«Παραδοσιακή» τέλος θα μπορούσε να χαρακτηριστεί η συμμετοχή του σχολείου στο αγώνισμα των μπότσια (boccia), ένα καθαρά παραολυμπιακό αγώνισμα, το οποίο είναι ιδιαίτερα προσφιλές στο σχολείο μας, καθώς φέρνει ετησίως θετικές συγκινήσεις από τη συμμετοχή των μαθητών σε σχολικούς αγώνες, αλλά και από την ανάδειξη σπουδαίων αθλητών!

6/10/1910: Ορκίζεται η πρώτη κυβέρνηση του Ελευθέριου Βενιζέλου.