Ειδικό Γυμνάσιο-Λύκειο Αθήνας

Ο ιστότοπος του Ειδικού Σχολείου

Ειδικό 2018-2019, άλλη μιά μεγάλη βόλτα!

Ιούν 201914

…άλλη μιά μεγάλη βόλτα!  (link)

Καλό καλοκαίρι!!

Επίσκεψη του Whitefield Academy Trust (11-6-2019)

Ιούν 201913

Την Τρίτη 11 Ιουνίου επισκέφτηκε το σχολείο μας αντιπροσωπεία παιδιών από το  Ειδικό Σχολείο : Whitefield Academy Trust (link)

Αφού ξεναγήθηκαν στους χώρους του Ειδικού και ενημερώθηκαν για την λειτουργία και τα προγράμματα του σχολείου, πραγματοποιήθηκαν κοινές δράσεις και παιχνίδια με τα παιδιά μας

Νέες γνωριμίες, καινούργιοι φίλοι, τους ευχαριστούμε πολύ!

Τελετή λήξης σχολικού έτους (Πέμπτη 13 Ιουνίου)

Ιούν 20195

Με την επινοημένη θεατρική παράσταση « Η Γιορτή», καθώς και με την παρουσίαση όλων των εκπαιδευτικών, πολιτιστικών και αθλητικών προγραμμάτων από τους υπεύθυνους, αφήνουμε πίσω μας μία ακόμη σχολική χρονιά.

Είστε όλοι καλεσμένοι, την Πέμπτη 13 Ιουνίου και ώρα 19:00, στην τελετή λήξης του σχολικού έτους, στο αμφιθέατρο του Ειδικού Γυμνασίου και Λυκείου ( Ύδρας 2 Ηλιούπολη) .

…γιαλό γιαλό πηγαίναμε! (20-5-2019)

Μαΐ 201922

Την Δευτέρα 20 Μαΐου πραγματοποιήθηκε σχολικός περίπατος Γυμνασίου και Λυκείου του Ειδικού, στη πλαζ της Βουλιαγμένης.

Θέλουμε να ευχαριστήσουμε τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων, για το κέρασμα όλων των μαθητών μας.

Θεματική εβδομάδα: «Ο σεβασμός στον άλλον» (13-17/5/2019)

Μαΐ 201921

Στα πλαίσια της Θεματικής Εβδομάδας στο Γυμνάσιο συζητήσαμε για το ¨ Σεβασμό στον Άλλο¨.

Μαζί με τους μαθητές αναρωτηθήκαμε ποιος είναι ο άλλος,  είναι ίδιος με εμάς ή και διαφορετικός;

Και αυτός ο διαφορετικός είναι κάπου μακριά ή μπορεί να είναι και στην οικογένεια μας, στη τάξη μας, στο σχολείο, στη γειτονιά μας, στη πόλη μας;

Συζητήσαμε για αυτές τις διαφορές που μπορεί να είναι το φύλο, η χώρα καταγωγής, η ηλικία, τυχόν δυσκολίες κινητικές, όρασης, ακοής κ.α.

Αφού, λοιπόν, αναγνωρίσαμε τη διαφορετικότητα, στη συνέχεια συζητήσαμε για το πώς σεβόμαστε τον άλλο, τον διαφορετικό!! Οι ιδέες των παιδιών πολλές!! Τις γράψαμε όλοι μαζί και αναζητήσαμε μέσα από μια βόλτα στη γειτονιά γύρω από το σχολείο μας πώς ο δήμος σέβεται όλους τους πολίτες του.

Όλες αυτές τις ιδέες των παιδιών τις κάναμε αφήγηση παραμυθιών, διαδραστικά παιχνίδια και μια επιστολή προς το δήμαρχο.

Εκδήλωση παράδοσης αναπηρικού αμαξιδίου (13-5-2019)

Μαΐ 201914

…τους ευχαριστούμε πολύ!

Το Ειδικό στον «αέρα» (14-5-2019)

Μαΐ 201914

Eκπομπή αφιερωμένη στο Ελληνικό Rock.…...Ελληνικό Rock (link)

«Mια μουσική σύμπραξη» (19-4-2019)

Απρ 201920

Χτίζοντας γέφυρες, μέσα από μια μουσική σύμπραξη.

Μουσικά συγκροτήματα από το 1ο και 2ο Λύκειο Ηλιούπολης, ήρθαν στο θεατράκι του Ειδικού, κατέλαβαν την σκηνή, άπλωσαν τα μουσικά τους όργανα και ανακάτεψαν τις φωνές και τις νότες τους, με αυτές των μαθητών μας.

Αποτέλεσμα, ένα απολαυστικό χαρμάνι με τόσο διαφορετικά αλλά και τόσο ίδια υλικά!

Γιορτή λήξης του προγράμματος «Το παιδί, η πόλη και τα μνημεία»

Απρ 201920

Συμμετοχή του Ειδικού στο πρόγραμμα  «Το παιδί, η πόλη και τα μνημεία».

Λίγα λόγια για το πρόγραμμα:

Οι παντός είδους φθορές και οι βανδαλισμοί, η αδιαφορία και η εγκατάλειψη απειλούν καθημερινά τα γλυπτά, τα μνημεία και τα ιστορικά κτήρια της Αθήνας. Η αγωγή στις αξίες και τη φροντίδα της πόλης ως πυρήνα της Δημοκρατίας και του Πολιτισμού είναι απαραίτητη από τα σχολικά χρόνια των παιδιών.

Το πρόγραμμα «Το παιδί, η πόλη και τα μνημεία» αποτελεί πρωτοβουλία του δήμου Αθηναίων. Υλοποιείται από την Τεχνόπολη δήμου Αθηναίων σε συνεργασία με τις Δ/νσεις Πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης Α΄Αθήνας (Περιβαλλοντική εκπαίδευση και Πολιτιστικά θέματα) και Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης Α΄Αθήνας (Περιβαλλοντική εκπαίδευση), και με την Ανώτατη Σχολή Καλών Τεχνών (Γραφείο Διασύνδεσης Α.Σ.Κ.Τ.).

VIDEO:  γιορτή λήξης του προγράμματος «Το παιδί, η πόλη και τα μνημεία»

Προηγούμενες δράσεις:

«Ξενάγηση στον ωραιότερο δρόμο της Αθήνας από τη Monumenta» (4-4-2019)

Ειδικό και…«το Παιδί, η Πόλη & τα Μνημεία»

Προληπτικός Οδοντιατρικός Έλεγχος (18-4-2019)

Απρ 201919

Θέλουμε να ευχαριστήσουμε την Οδοντιατρική Μονάδα του Νοσοκομείου Σωτηρία, που επισκέφτηκε το σχολείο μας, προσφέροντας δωρεάν προληπτική οδοντιατρική εξέταση στους μαθητές μας.

Ταυτόχρονα έγινε ενημέρωση για την στοματική υγιεινή, την σημασία του σωστού καθημερινού βουρτσίσματος και της σωστής διατροφής.

« Παλιότερα άρθρα

30 χρόνια ει-δικές μας ζωές 1987-2017

Ο χρόνος δεν είναι μόνο αριθμός που μετρά το διάνυσμα ανάμεσα σε δύο σημεία, το παρελθόν και το παρόν, είναι το περιεχόμενο που αφήνει το ει-δικό του βάρος στις ζωές των ανθρώπων. 30 χρόνια πέρασαν από την πρώτη μέρα λειτουργίας του Ειδικού Σχολείου- Γυμνασίου και Λυκείου στην Ηλιούπολη-και οι μαθητές μας, νέοι και παλαιοί απόφοιτοι, εκφράζουν τα βιώματα, τις εμπειρίες και το αποτύπωμα που άφησε το σχολείο αυτό στις ει- δικές τους ζωές. Σας περιμένουμε όλους στη μεγάλη μας εκδήλωση που θα γίνει στον χώρο του σχολείου μας, θα ακολουθήσει συναυλία με γνωστούς καλλιτέχνες. Πληροφορίες :2109935714

Kατηγορίες

1. 23/07/776 π.Χ: Οι πρώτοι Ολυμπιακοί Αγώνες αρχίζουν στην Ολυμπία.

Πιστοποιημένο μέλος του διεθνούς δικτύου σχολείων School Wellness τα οποία προστατεύουν την υγεία των μαθητών

European School Radio-το πρώτο μαθητικό ραδιόφωνο