Ιωάννης Καποδίστριας (1776 – 1831)

Έλληνας πολιτικός και διπλωμάτης. Διετέλεσε Υπουργός Εξωτερικών της Ρωσίας και πρώτος Κυβερνήτης του ανεξάρτητου Ελληνικού Κράτους, το οποίο ίδρυσε εκ θεμελίων και με την προσωπική του περιουσία.

Γεννήθηκε στην Κέρκυρα στις 11 Φεβρουαρίου 1776 την περίοδο της Ενετοκρατίας. Ο πατέρας του Αντώνιος – Μαρία καταγόταν από οικογένεια ευγενών, καθώς ένας από τους πρόγονούς του είχε λάβει τον τίτλο του Κόμη από τον Δούκα της Σαβοΐας Κάρολο Εμμανουήλ τον Β’. Ο τίτλος εισήχθη στη «Χρυσή Βίβλο» (Libro d’ Oro) των ευγενών της Κέρκυρας το 1679 και έλκει την καταγωγή του από το ακρωτήριο Ίστρια της Αδριατικής, το σημερινό Κόπερ της Σλοβενίας. Η οικογένεια της μητέρας του Διαμαντίνας (Αδαμαντίας) Γονέμη, ήταν επίσης εγγεγραμμένη στη «Χρυσή Βίβλο» από το 1606.

Ο νεαρός Ιωάννης σπούδασε ιατρική, φιλοσοφία και νομικά στο Πανεπιστήμιο της Παταβίας (Πάντοβα) της Ιταλίας. Το 1797 εγκαταστάθηκε στη γενέτειρά του Κέρκυρα και άσκησε το επάγγελμα του ιατρού – χειρούργου. Δύο χρόνια αργότερα, όταν η Ρωσία και η Τουρκία κατέλαβαν για λίγο τα Επτάνησα, του ανατέθηκε η διοίκηση του στρατιωτικού νοσοκομείου.

Διαβάστε περισσότερα: http://www.sansimera.gr/biographies/195#ixzz2nxAHKFYV

[slideboom id=479311&w=425&h=370]

ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΣ: ΡΑΜΠΑΟΥΝΗ ΒΑΣΩ, portobuffalo.blogspot.gr

[dailymotion xqdb45_ nolink]

πηγη: ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΣΚΑΙ, ΜΕΓΑΛΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ

ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΣΤΗΝ 17η ΕΝΟΤΗΤΑ ΙΣΤΟΡΙΑΣ Γ΄ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

Ο ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΣ ΩΣ ΚΥΒΕΡΝΗΤΗΣ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ

1. 1.       Να αντιστοιχήσετε τα στοιχεία της στήλης Α΄ με τη στήλη Β.
ΣΤΗΛΗ Α ΣΤΗΛΗ Β
  1. 1.       ΠΡΟΤΥΠΟΝ ΣΧΟΛΕΙΟ
Α. βασίστηκε σε εισφορές Φιλελλήνων
  1. 2.       ΚΕΝΤΡΙΚΟΝ ΣΧΟΛΕΙΟ
Β. πρώτο ελληνικό νόμισμα μετά την επανάσταση
  1. 3.       ΦΟΙΝΙΚΑΣ
Γ σπουδαστές όσοι προορίζονταν για δάσκαλοι στα αλληλοδιδακτικά
  1. 4.       ΚΡΑΤΙΚΟ ΤΑΜΕΙΟ
Δ. εφημερίδα που προπαγάνδιζε τη δολοφονία του Καποδίστρια
  1. 5.        ΑΠΟΛΛΩΝ
Ε. σπουδαστές , όσοι προορίζονταν για τα πανεπιστήμια του εξωτερικού.
  1.  2.       Να σημειώσετε το Σωστό/Λάθος στις παρακάτω προτάσεις:

I.            Ο Καποδίστριας σχημάτισε το πρώτο κρατικό ταμέιο με τη βοήθεια του φίλου του Ευνάρδου.

II.            Η εισαγωγή της καλλιέργειας της πατάτας στην Ελλάδα οφείλεται στον Καποδίστρια.

III.            Ένα από τα μέτρα που πήρε ο Κυβερνήτης για την οργάνωση της εκπαίδευσης ήταν η ίδρυση ελληνικού Πανεπιστημίου.

IV.            Με τη συνθήκη της Κων/λεως (1832) αναγνωρίστηκε η ανεξαρτησία της Ελλάδας.

1.  3.       Να αποτιμήσετε την εκπαιδευτική πολιτική του Καποδίστρια.
  2.  4.       Μελετήστε το αφιέρωμα της εφημερίδας ΕΠΤΑ ΗΜΕΡΕΣ –ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΚΥΒΕΡΝΗΤΗ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ Ι. ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ :