ΜΑΘΗΤΕΣ

ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2018 – 2019

• Θερινή Εφημερία Γυμνασίου Βουλιαγμένης

Το Γυμνάσιο Βουλιαγμένης θα εφημερεύει, κατά τους μήνες Ιούλιο και Αύγουστο 2019, κάθε Τρίτη και από ώρα 09:00 π.μ. έως 13:00 μ.μ.

• Εγγραφή μαθητών – μαθητριών στην Α’ τάξη

Οι εγγραφές των μαθητών – μαθητριών που θα φοιτήσουν στην Α’ τάξη, για το διδακτικό έτος 2019 – 2020, θα πραγματοποιηθούν από την Τρίτη, 3/09/2019 έως και την Τρίτη 10/09/2019. Οι γονείς – κηδεμόνες, που θα εγγράψουν τα παιδιά τους, πρέπει, απαραιτήτως, να προσκομίσουν στο σχολείο τα εξής δικαιολογητικά:

1. Αποδεικτικό διεύθυνσης κατοικίας (αντίγραφο λογαριασμού ΔΕΗ, COSMOTE σταθερή, ΕΥΔΑΠ ή πρόσφατο μισθωτήριο συμβόλαιο κατοικίας).
  2. Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή (ΑΔΥΜ) συμπληρωμένο και υπογεγραμμένο είτε από οικογενειακό γιατρό παθολόγο ή παιδίατρο, είτε από Δημόσια Υπηρεσία Υγείας. Το σχετικό έντυπο μπορείτε να το κατεβάσετε κάνοντας κλικ εδώ.
  3. Υπεύθυνη Δήλωση υπογεγραμμένη από τον γονέα – κηδεμόνα με συμπληρωμένα όλα τα προσωπικά στοιχεία επικοινωνίας (οπωσδήποτε κινητά τηλέφωνα και των δύο γονέων, καθώς και e-mail. Το έντυπο της Δήλωσης μπορείτε να το κατεβάσετε κάνοντας κλικ εδώ.
  4. Στην περίπτωση αλλοδαπού μαθητή, πέραν των ανωτέρω 1,2,3 δικαιολογητικών, απαιτείται πιστοποιητικό γέννησης επίσημα μεταφρασμένο από το Υπουργείο Εξωτερικών.
  5. Σε περίπτωση διαζυγίου, μαζί με τα υπ’ αριθμόν 1,2,3 δικαιολογητικά, θα προσκομιστεί στο σχολείο αντίγραφο Απόφασης της δικαστικής επιμέλειας.
  • Εγγραφή νέων μαθητών – μαθητριών που θα φοιτήσουν για πρώτη φορά στην Β’ & Γ’ τάξη του Γυμνασίου Βουλιαγμένης

Οι εγγραφές των νέων μαθητών – μαθητριών που θα φοιτήσουν (από μετεγγραφές) για πρώτη φορά στην Β’ και Γ’ τάξη του Γυμνασίου Βουλιαγμένης, για το διδακτικό έτος 2019 – 2020, θα πραγματοποιηθούν από την Τρίτη, 3/09/2019 έως και την Τρίτη 10/09/2019. Οι γονείς – κηδεμόνες, που θα εγγράψουν τα παιδιά τους, πρέπει, απαραιτήτως, να προσκομίσουν στο σχολείο τα εξής δικαιολογητικά:

• Ημερομήνιες Κατανομής Μαθητών/τριών μέσω της ηλεκτρονικής εγγραφής στο e-eggrafes

Σε συνέχεια της με αρ. πρωτ. Φ1/88744/Δ2/3-6-2019 εγκυκλίου του ΥΠ.Π.Ε.Θ., σας ενημερώνουμε ότι η κατανομή των μαθητών/τριών από τις αρμόδιες Διευθύνσεις Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης μέσω της εφαρμογής e-εγγραφές θα γίνει από την Τετάρτη 19 Ιουνίου 2019 έως και τη Δευτέρα 24 Ιουνίου 2019. Η αλλαγή στις ημερομηνίες οφείλεται σε τεχνικούς περιορισμούς.

Εκ της Δ/νσης Σπουδών, Προγραμμάτων και Οργάνωσης Δ.Ε.

Τμήμα Β΄  – Μαθητικής Μέριμνας, Σχολικής Ζωής και Επαγγελματικού Προσανατολισμού

• Εκδόθηκαν, μέσω του πληροφοριακού συστήματος myschool, οι τελικοί βαθμοί επίδοσης των μαθητών του Γυμνασίου Βουλιαγμένης. Για τους μαθητές που είναι ανεξεταστέοι, αναρτήθηκε στην είσοδο του Σχολείου πρόγραμμα υποστηρικτικής – ενισχυτικής διδασκαλίας.

ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2017 – 2018

• Δείτε εδώ το πρόγραμμα γραπτών προαγωγικών και απολυτήριων εξετάσεων περιόδου Ιουνίου 2018

• Ενημερωθείτε εδώ για το τι ισχύει, πλέον, όσον αφορά στις απουσίες των μαθητών στη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση.

• Διαβάστε εδώ το νέο Φ.Ε.Κ. που αφορά σε θέματα φοίτησης, εγγραφών, μετεγγραφών, απουσιών και οργάνωσης της σχολικής ζωής στη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση.

• Εγγραφές, μετεγγραφές, φοίτηση και θέματα οργάνωσης της σχολικής ζωής στα σχολεία της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης. Δημοσιεύθηκαν οι σχετικές υπουργικές Αποφάσεις στο ΦΕΚ

• Ενημερωθείτε εδώγια τα παιδιά σας, πάνω σε θέματα ατομικής συμβουλευτικής, σταδιοδρομίας, λήψης επαγγελματικών και εκπαιδευτικών αποφάσεων.

• ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ (Να συμπληρωθεί η φόρμα στοιχείων επικοινωνίας απ’ όλους τους γονείς και κηδεμόνες των μαθητών – μαθητριών του ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ και να επιστραφεί στο σχολείο, μέχρι την Τετάρτη 20/09/2017).
  • Οι γονείς και κηδεμόνες των μαθητών της Α΄Γυμνασίου μπορούν να «κατεβάσουν» το Ατομικό Δελτίο Υγείας του μαθητή, για το μάθημα της Φυσικής Αγωγής από εδώ

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΓΡΑΠΤΩΝ ΠΡΟΑΓΩΓΙΚΩΝ & ΑΠΟΛΥΤΗΡΙΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ ΙΟΥΝΙΟΥ 2017

ΦΕΚ ΝΕΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΛΛΑΓΕΣ

ΑΠΟΥΣΙΕΣ