ΔΡΑΣΗ 2021-2022 ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΤΗΤΑ-ΣΧΟΛΙΚΟΣ ΕΚΦΟΒΙΣΜΟΣ
ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΔΡΑΣΗΣ ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΤΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΚΦΟΒΙΣΜΟ
Υπεύθυνη καθηγήτρια Παπαευαγγέλου Καλλιόπη,Φιλόλογος
ΜΑΙΟΣ 2022
Την Τρίτη 3 Μαΐου 2022 πραγματοποιήθηκε βιωματικό εργαστήρι στην Α΄ Γυμνασίου ,στο πλαίσιο της δράσης ”Διαφορετικότητα -Σχολικός Εκφοβισμός” με θέμα: «Μαθαίνουμε να συνεργαζόμαστε-Γινόμαστε ομάδα». Εμψυχώτρια της δράσης ήταν η κ. Φανή Καραγκιόζη, ψυχοπαιδαγωγός του Κέντρου Πρόληψης «ΟΑΣΙΣ» Ν. Σερρών.
Στόχος της δράσης ήταν μέσα από τη βιωματική διαδικασία οι μαθητές να προβληματιστούν γύρω από το τι σημαίνει συνεργασία, να δουν τον εαυτό τους σε σχέση με τους άλλους, να αλληλοεπιδράσουν, να συζητήσουν για το πώς μπορεί η συνεργασία σε σχολικό πλαίσιο να ενισχυθεί περισσότερο και πως μπορούν οι ίδιοι να συμβάλουν σε αυτό.
Τα παιδιά συζήτησαν για το σεβασμό, την εμπιστοσύνη, τις σχέσεις ισότητας και ισοτιμίας και, αξιοποιώντας προσωπικά βιώματα και εμπειρίες, μπόρεσαν να φτάσουν στον επιδιωκόμενο στόχο.
Αξιοποιήθηκαν οι τεχνικές του ελεύθερου συνειρμού, του καταιγισμού ιδεών και της δουλειάς σε μικρές ομάδες. Τα παιδιά δημιούργησαν το δέντρο της «Ομαδικότητας».
Απώτερος στόχος της βιωματικής αυτής δράσης ήταν η ενίσχυση του θετικού σχολικού κλίματος, του σεβασμού, της αποδοχής, της υποστήριξης και της συνεργασίας.
Υπεύθυνες καθηγήτριες:Κατακαλίδου Μαρία ,Αγγλικής φιλολογίας, Παπαευαγγέλου Καλλιόπη,φιλόλογος
MΑΡΤΙΟΣ 2022
Το υλικό της παρούσας εργασίας βασίστηκε στα κείμενα σε μορφή ημερολογίου που παρήγαγαν οι μαθητές της Β και Γ τάξης του Γυμνασίου Νέας Ζίχνης κατά τη διάρκεια βιωματικών εργαστηρίων για την Πανελλήνια Ημέρα κατά του Σχολικού Εκφοβισμού
(3-9 Μαρτίου 2022)
Υπεύθυνη καθηγήτρια, επιμέλεια κειμένων, τεχνική επεξεργασία: Παπαευαγγέλου Καλλιόπη, φιλόλογος
Με αφορμή την Πανελλήνια Ημέρα Κατά του Σχολικού εκφοβισμού πραγματοποιήθηκαν στο Γυμνάσιο Ζίχνης εκδηλώσεις και δράσεις με συμμετοχή και των τριών τάξεων. Το φαινόμενο του Βulling προσεγγίστηκε διαθεματικά, έγινε επεξεργασία σχετικών κειμένων στην ελληνική, την αγγλική και τη γαλλική γλώσσα, προβλήθηκε διαδικτυακό υλικό και τα παιδιά δημιούργησαν δικό τους πρωτότυπο υλικό.
Υπεύθυνες καθηγήτριες: Κατακαλίδου Μαρία (ΠΕ06), Παπαευαγγέλου Καλλιόπη(ΠΕ02) και Φωκά Υπαπαντή (ΠΕ05).
Συγκεκριμένα, πραγματοποιήθηκαν οι εξής δράσεις:
-Παρακολούθηση διαδικτυακής εκδήλωσης LIVE WITHOYT BULLING (Παρασκευή 4 Μαρτίου 2022) ώρα 11:30 ,την οποία διοργάνωσε η Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας (τάξεις Α,Β,Γ)
-Βιωματικό εργαστήριο με θέμα τον Σχολικό εκφοβισμό, βασισμένο στις προσωπικές εμπειρίες των μαθητών της Α τάξης.
Παρακολούθηση δράσης από τον οργανισμό ΤΟ ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ με τίτλο ”ΜΙΛΑ ΤΩΡΑ” (Τετάρτη 9 Μαρτίου 2022) σε συνεργασία με το ΥΠΑΙΘ για τους μαθητές της Α τάξης.
Στερεότυπα-Προκαταλήψεις-Ρατσισμός:Ενημερωτική εκδήλωση με συζήτηση και προβολή διαδικτυακού υλικού (Α,Β,Γ τάξεις).
-Το ημερολόγιο του Εκφοβισμού:Βιωματικό εργαστήριο για τους μαθητές της Β και Γ τάξης με θεατρικό παιχνίδι,ασκήσεις δημιουργικής γραφής και παραγωγή κειμένων σε μορφή ημερολογίου.
Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε θερμά τους μαθητές μας για την συμμετοχή και το ενδιαφέρον που έδειξαν κατά τη διάρκεια των δράσεων! Το υλικό που χρησιμοποιήθηκε και παράχθηκε είναι διαθέσιμο στο αρχείο του σχολείου μας.
ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΣ 2022
Στο πλαίσιο του μαθήματος της Νεοελληνικής Γλώσσας Γ Γυμνασίου με υπεύθυνη καθηγήτρια την φιλόλογο Παπαευαγγέλου Καλλιόπη υλοποιήθηκαν τα εξής:
Στις 2,3 και 4 Φεβρουαρίου πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική δράση για την Γ Γυμνασίου με θέμα την Διαφορετικότητα.
Στις 7 εως 11 Φεβρουαρίου πραγματοποιήθηκε εργαστήρι με θέμα το κίνημα της γυναικείας χειραφέτησης και δράσεις για τη ζωή και το έργο των Martin Luther King και Νelson Madela.
Το υλικό που χρησιμοποιήθηκε αντλήθηκε απ το πρόγραμμα Αγωγής Υγείας ME-YOU-US το οποίο πραγματοποιήθηκε στο Γυμνάσιο Νέας Ζίχνης κατά το σχολικό έτος 2020-2021. To υλικό είναι διαθέσιμο στον ιστότοπο:
https://programma-me-you-us.blogspot.com/
Για τα θέματα της Διαφορετικότητας ,του Σχολικού εκφοβισμού,των ευάλωτων κοινωνικών ομάδων και του ρατσισμού στον κινηματογράφο έγινε διαδικτυακή έρευνα και παρουσιάστηκαν σχετικές ταινίες.
ΤΟ ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ ΤΟΥ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΕΚΦΟΒΙΣΜΟΥ
Το υλικό της παρούσας εργασίας βασίστηκε στα κείμενα σε μορφή ημερολογίου που παρήγαγαν οι μαθητές της Β και Γ τάξης του Γυμνασίου Νέας Ζίχνης κατά τη διάρκεια βιωματικών εργαστηρίων για την Πανελλήνια Ημέρα κατά του Σχολικού Εκφοβισμού (περισσότερα…)
ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ 2022
«Εκατό χρόνια από τη Μικρασιατική Καταστροφή: Οι μνήμες που δεν έσβησε ο χρόνος»
Ιστότοποι για την ιστορία του Ελληνισμού της Μικράς Ασίας
http://www.mikra-asia.gr/gr/index.html
-Ο ιστότοπος του Ιδρύματος Μείζονος Ελληνισμού
-Ο ιστότοπος του Κέντρου Μικρασιατικών Σπουδών
https://www.mixanitouxronou.gr/category/istoria/mikra-asia-pontos/
-Ειδήσεις, θέματα και αφιερώματα για την Μικρά Ασία και τον Πόντο από τη Μηχανή του Χρόνου…
Το πολιτιστικό πρόγραμμα εκπονείται από τους μαθητές της Γ Γυμνασίου για το σχολικό έτος 2021-22.
Κατά τη διάρκεια του οι μαθητές θα προσεγγίσουν και θα μελετήσουν τη ζωή και τη δράση του Μικρασιατικού Ελληνισμού πριν τον ξεριζωμό, τον διωγμό και την εγκατάστασή του στην Ελλάδα. Συγκεκριμένα θα δοθεί έμφαση στους θεματικούς άξονες : ο μικρασιατικός πολιτισμός, η ιστορία των προσφύγων της Μικρά Ασίας, οι Μικρασιάτες λογοτέχνες και η παρουσία τους στα ελληνικά γράμματα, η συμβολή της Εκκλησίας γενικότερα, όσο και των ηγετικών μορφών της κατά την καταστροφή, η «προσφυγιά» -η «μετανάστευση» -ο «ρατσισμός».
Το πρόγραμμα στοχεύει στο να αποκτήσουν οι μαθητές της Γ Γυμνασίου πρωτότυπες μαθησιακές εμπειρίες. Κύρια επιδίωξη είναι η δημιουργία ενός μαθησιακού περιβάλλοντος που θα ευνοεί την βιωματική προσέγγιση της γνώσης, τη διαθεματική επεξεργασία, , καθώς και την καλλιέργεια της κριτικής σκέψης. Επίσης θα ενισχυθούν οι κοινωνικές δεξιότητες των μαθητών, καθώς οι δράσεις θα εστιάσουν στην ανάπτυξη συνεργατικού και συλλογικού πνεύματος.
Υπεύθυνες καθηγήτριες:Παπαευαγγέλου Καλλιόπη (φιλόλογος), Οικονόμου Πασχαλία (φιλόλογος), Αλέξη Μαρία(θεολόγος).
ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΦΙΛΩΝ ΟΧΥΡΟΥ ΙΣΤΙΜΠΕΗ
ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΣ-ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΣ 2022
Οι μαθητές και οι μαθήτριες του Γυμνασίου Νέας Ζίχνης μαζί με την υπεύθυνη καθηγήτρια Παπαευαγγέλου Καλλιόπη ανταποκρίθηκαν στο κάλεσμα των Φίλων του Οχυρού Ιστίμπεη και συμμετείχαν με τις δημιουργίες τους στον ετήσιο διαγωνισμό τους. Αφού αξιοποίησαν το πολύτιμο υλικό από τον ιστότοπο https://istibei1941.gr/mathitikos-diagonismos-maxi-oxiron/ ,δημιούργησαν πρωτότυπα έργα,εμπνευσμένα από την ηρωική αντίσταση των Ελλήνων στρατιωτών απέναντι στους Γερμανούς εισβολείς στα οχυρά της Μακεδονίας το 1941. Ευχαριστούμε θερμά τον κύριο Γ. Τάτσιο για την βοήθειά του.