Παγκόσμια ημέρα κατά της Παχυσαρκίας

Οκτ 201424

Η παχυσαρκία αποτελεί ένα από τα συχνότερα προβλήματα υγείας στην παιδική ηλικία, η οποία επηρεάζει την υγεία και στην ενήλικη ζωή, καθώς φαίνεται ότι τα υπέρβαρα και παχύσαρκα παιδιά έχουν μεγαλύτερη πιθανότητα να γίνουν παχύσαρκοι ενήλικες.Στα πλαίσια της πρόληψης της Παιδικής Παχυσαρκίας σχολείο μας θα πραγματοποιηθούν  δράσεις σε όλη τη διάρκεια του σχ. έτους καθώς επίσης και  προγράμματα σχολικών δραστηριοτήτων από:

1 .τις Α και Β΄ τάξεις με τίτλο «Τρώω υγιεινό φαγάκι για να ‘χω γερό κορμάκι! »

2. και από την  Στ΄ Τάξη με τίτλο «Τρώω, γυμνάζομαι, γελώ… στη ζωή μου προχωρώ!!!»

Για την παιδική παχυσαρκία μπορείτε να πάρετε χρήσιμες πληροφορίες από τους παρακάτω συνδέσμους:

Ευ Δια Τροφήν: Εθνικοί Διατροφικοί Οδηγοί

Εθνικό Σχέδιο Δράσης για τη Δημόσια Υγεία: Αποτύπωση, πρόληψη και αντιμετώπιση της παιδικής παχυσαρκίας

Παιδική παχυσαρκία: Ενημερωτικός οδηγός από την Ελληνική Ιατρική Εταιρεία Παχυσαρκίας

Ενημερωτικό φυλλάδιο από το Γενικό Νοσοκομείο Παίδων «Π. & Α. Κυριακού»

Οκτώβριος 2014

4/5/1912: Ιταλοκρατία στα Δωδεκάνησα
Οι Ιταλοί καταλαμβάνουν τα σημερινά Δωδεκάνησα. Η περίοδος αυτή ξεκινά το 1912 και διαρκεί 31 χρόνια. Στην συνέχεια τα νησια κατακτούν οι Γερμανοί Ναζί και κατόπιν οι Άγγλοι, προτού ενσωματωθούν οριστικά το 1947 στο Ελληνικό κράτος.