Εκπαιδευτικοί Όμιλοι

Οι Εκπαιδευτικοί Όμιλοι  δημιουργικότητας και καινοτομίας θεσμοθετήθηκαν με σκοπό την αξιοποίηση των ιδιαίτερων ικανοτήτων, κλίσεων και ενδιαφερόντων των μαθητών/τριών. Στο πλαίσιο λειτουργίας τους αξιοποιούνται σύγχρονες διδακτικές μεθοδολογίες και μέσα διδασκαλίας, αναπτύσσεται καινοτόμο εκπαιδευτικό υλικό και υλοποιούνται συνεργασίες με Α.Ε.Ι., Ερευνητικά Κέντρα, Ιδρύματα κ.ά

Η λειτουργία των Ομίλων ξεκινά στις αρχές Οκτωβρίου και ολοκληρώνεται με το πέρας του διδακτικού έτους. Οι όμιλοι λειτουργούν μετά το πέρας των μαθημάτων, ενώ κάθε μαθητής/τρια μπορεί να παρακολουθεί έως και 2 Ομίλους. Το εβδομαδιαίο ωράριο λειτουργίας ενός ομίλου είναι οι δύο (2) διδακτικές ώρες. Η επιλογή των μαθητών και των μαθητριών γίνεται με τρόπο που ορίζουν οι υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί. Στο πλαίσιο των Ομίλων, κάθε εκπαιδευόμενος/η αναλαμβάνει συγκεκριμένες υποχρεώσεις: παραδίδει εργασίες και εκπληρώνει οποιοδήποτε άλλο έργο του αναθέτει στη διάρκεια του έτους ο υπεύθυνος εκπαιδευτικός. Με την ολοκλήρωση της επιτυχούς συμμετοχής του στον Όμιλο, και εφόσον δεν υπερβαίνει το όριο των επιτρεπόμενων απουσιών, λαμβάνει πιστοποιητικό επιτυχούς παρακολούθησης.
Αιτήσεις συμμετοχής υποβάλλονται  από τους γονείς και κηδεμόνες των μαθητών μέχρι τέλος Σεπτεμβρίου κάθε σχολικού έτους στη Διεύθυνση του σχολείου.
Οι Όμιλοι που θα λειτουργήσουν για το σχολικό έτος 2022-23 στο Σχολείο μας παρουσιάζονται αναλυτικά παρακάτω:

Μάρτιος 2024
European Radio Logo