Μια πλανητική εμπειρία !

Απρ 202410

le1 9039 panorama 1 partial 1

Μια διαφορετική εμπειρία έζησαν τα παιδιά του Σχολείου μας μαζί με τα παιδιά του Νηπιαγωγείου  Δεσφίνας.

Επισκέφτηκαν το Δημοτικό Σχολείο Γαλαξιδίου όπου φιλοξενήθηκε θόλος Πλανητάριου καθώς και τηλεσκόπιο.

Αρχικά παρακολούθησαν προβολές στο θόλο του Πλανητάριου  και κατόπιν ενημερώθηκαν για τον Γαλαξία μας και τη ζωή μέσα σε αυτόν.

Τα παιδιά ενθουσιάστηκαν με αυτή τη διδακτική επίσκεψη και μας ευχαρίστησαν που την οργανώσαμε. Ευχαριστούμε κι εμείς το Δημοτικό Σχολείο του Γαλαξιδίου για την πρόσκληση και τη φιλοξενία.

Ξεχωριστή ατμόσφαιρα δημιουργήθηκε καθώς το χώρο επισκέφτηκαν διάφορα σχολεία της περιοχής και τα παιδιά γνώρισαν συνομήλικούς τους από τα γειτονικά μέρη.

Ο  θόλος απέξω ………

BLUR PLANETERIUM

και από μέσα  κατά τη διάρκεια της προβολής                                                              ο θόλος ουαου

Εμείς δεν είδαμε την πρόσφατη έκλειψη Ηλίου, αλλά από το τηλεσκόπιο είδαμε τον Ήλιο σα μια μικρή πορτοκαλί μπάλα και μάθαμε πολλά για Πλανήτες και Γαλαξίες !!!

θόλος και τηλεσκόπιο blur                                                                                                                          images

Απρίλιος 2024
European Radio Logo