ΕΚΔΡΟΜΗ ΣΤΟ ΔΙΣΤΟΜΟ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΟΣΙΟ ΛΟΥΚΑ

Απρ 202410

Η πρώτη ανοιξιάτικη εξόρμηση του σχολείου μας έγινε στις 29 Μαρτίου.

Το  μικρό κτίριο του αρχαιολογικού μουσείου Διστόμουarxaiologiko blurπου ήταν για πολλά χρόνια σχολείο φιλοξενεί πολύ ενδιαφέροντα αρχαιολογικά ευρήματα από την ευρύτερη περιοχή.

Η  υπάλληλος του μουσείου μας ξενάγησε με πολύ αναλυτικό και κατατοπιστικό τρόπο και τα παιδιά απέκτησαν καινούριες γνώσεις και εξοικειώθηκαν με το περιβάλλον ενός αρχαιολογικού μουσείου.

ΑΡΧΑΙΟΛ JPEG

ΟΣΙΟΣ ΛΟΥΚΑΣ ΤΟΠΙΟ KAI PAIDIA JPEG

Η δΟΣΙΟΣ ΛΟΥΚΑΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑ JPEGεύτερη στάση της εκδρομής μας ήταν το Μοναστήρι του Οσίου Λουκά. Σε ένα πολύ όμορφο τοπίο βρίσκονται όλα τα κτίσματα του μοναστηριού και το μουσείο του. Ξεναγηθήκαμε κι εδώ διεξοδικά και κατόπιν χαρήκαμε τον ήλιο και τη δροσιά του προαύλιου χώρου, όπου κάναμε πικ νικ και τα παιδιά χάρηκαν παιχνίδι!!      όσιος λουκάς hurch

όσιος λουκάς μουσείο