Τελετή Βράβευσης του Μαθητικού Διαγωνισμού Ραδιοφωνικού Μηνύματος και Τραγουδιού “Κάν ’το ν΄ ακουστεί 2021”: “Από το Εγώ στο Εμείς”,

Τηλεοπτικά στην ΕΡΤ3 το Σάββατο 26 Ιουνίου 2021 και ώρα 10.00πμ θα μεταδοθεί σε πρώτη προβολή η Τελετή Βράβευσης του Μαθητικού Διαγωνισμού Ραδιοφωνικού Μηνύματος και Τραγουδιού “Κάν ’το ν΄ ακουστεί 2021” με σύνθημα: “Από το Εγώ στο Εμείς”, συνδιοργάνωση της Επιστημονικής Εταιρείας European School Radio, Το Πρώτο Μαθητικό Ραδιόφωνο, της Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων, του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου Κύπρου του Υπουργείου Παιδείας, Πολιτισμού, Αθλητισμού και Νεολαίας και του Εθνικού Κέντρου Οπτικοακουστικών Μέσων και Επικοινωνίας.
Για δεύτερη συνεχόμενη φορά η ΕΡΤ3 αγκάλιασε το αίτημα των φορέων συνδιοργάνωσης, που αφορούσε στην πρόσκληση για παραγωγή και μετάδοση της απονομής των ραδιοφωνικών και μουσικών βραβείων αυτής της χρονιάς, προετοιμάζοντας ειδικό αφιέρωμα 3ωρης διάρκειας!
Ιδιαίτερα σημαντική στιγμή για όλη την εκπαιδευτική και μαθητική κοινότητα, της Ελλάδας και της Κύπρου, που, ως επί το πλείστον, δημιούργησαν εξ αποστάσεως σε μία δύσκολη συγκυρία για την εκπαίδευση. Στην τηλεοπτική εκπομπή φιλοξενούνται δημιουργίες τόσο των σχολείων- φιναλίστ του Διαγωνισμού, όσο και των φετινών σχολείων που συμμετείχαν στο ραδιοφωνικό πρόγραμμα 2020-21 του European School Radio με εκπομπές, καθ’ όλη τη διάρκεια του έτους.
Συντονιζόμαστε όλοι για να μάθουμε από τους Κριτές- γνωστούς καλλιτέχνες και δημοσιογράφους-  τα βραβεία και τους φετινούς νικητές, γιορτάζοντας μαζί τα φετινά μαθητικά έργα έκφρασης Αλληλεγγύης, Συλλογικότητας, Κοινωνικής ευθύνης, Κοινωνικής ευαισθησίας, Εθελοντισμού και Αλτρουισμού.

Αποτελέσματα 11ου Διεθνούς Μαθητικού Διαγωνισμού Ταινιών Μικρού Μήκους Cinema…διάβασες;

H Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Σερρών, το Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους της Δράμας, η Γενική Γραμματεία Επικοινωνίας και Ενημέρωσης, το Τμήμα Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης και Ψηφιακών Μέσων του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων της Ελλάδας, η ΕΡΤ ΑΕ (Ελληνική Ραδιοφωνία Τηλεόραση), το ΕΚΟΜΕ (Εθνικό Κέντρο Οπτικοακουστικών Μέσων και Επικοινωνίας) και η Πρεσβεία της Κυπριακής Δημοκρατίας στην Ελλάδα – Μορφωτικό Γραφείο –Σπίτι της Κύπρου συνδιοργάνωσαν τον 11ο Διεθνή Μαθητικό Διαγωνισμό Ταινιών Μικρού Μήκους Cinema… διάβασες;;

Ο διαγωνισμός απευθύνεται σε μαθητές Νηπιαγωγείων, Δημοτικών σχολείων (όλων των τάξεων), Γυμνασίων και Λυκείων της Ελλάδας, της Κύπρου και της Ομογένειας, δημόσιων και ιδιωτικών. Υλοποιείται με την έγκριση του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων της Ελλάδας και του Υπουργείου Παιδείας, Πολιτισμού, Αθλητισμού και Νεολαίας της Κύπρου, με τη στήριξη του Ιδρύματος Μιχάλης Κακογιάννης και σε συνεργασία με το εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Νοιάζομαι και Δρω».

Δείτε εδώ τα αποτελέσματα του διαγωνισμού.

Πανελλήνιο Αποθετήριο Μαθητικών Δημιουργιών της Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης Φωτόδεντρο/i-create

Το Φωτόδεντρο/i-create είναι το Πανελλήνιο Αποθετήριο Μαθητικών Δημιουργιών της Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης για την Πρωτοβάθμια και τη Δευτεροβάθμια εκπαίδευση.

Αποτελεί ένα από τα αποθετήρια Ανοιχτών Εκπαιδευτικών Πόρων της «οικογένειας» Αποθετηρίων «Φωτόδεντρο» του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων που έχουν σχεδιαστεί και αναπτυχθεί από το ΙΤΥΕ «ΔΙΟΦΑΝΤΟΣ».

Φιλοξενεί μαθητικά ψηφιακά και οπτικοακουστικά έργα που δημιουργούνται στο πλαίσιο διεθνών και πανελληνίων διαγωνισμών της Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης. Είναι διαθέσιμο στη διεύθυνση http://photodentro.edu.gr/i-create/

Ανεβάστε τη συμμετοχή του σχολείου σας στους διεθνείς και πανελλήνιους διαγωνισμούς της Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης ή αναζητήστε συμμετοχές άλλων σχολείων.

Δείτε εδώ αναλυτικές οδηγίες για την υποβολή των μαθητικών δημιουργιών στο Φωτόδεντρο/i-create για τους διαγωνισμούς της Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης.

Δείτε εδώ τις εκπομπές της Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης στη Βουλή Τηλεόραση για το σχολικό έτος 2020-21.

Δείτε εδώ επιμορφωτικό υλικό για τους μαθητικούς διαγωνισμούς 2020-2021.

Μαθητικός Διαγωνισμός Ραδιοφωνικού Μηνύματος και Τραγουδιού “Κάν’ το ν΄ ακουστεί 2021”: “Από το Εγώ στο Εμείς”- Παράταση

Η διαδικασία υποβολής συμμετοχών στο διαγωνισμό παρατείνεται έως τις 25 Μαρτίου 2021.

Δείτε εδώ περισσότερες πληροφορίες για το διαγωνισμό.

Μαθητικοί Διαγωνισμοί Ψηφιακής Δημιουργίας της Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης και του Ι.Ο.ΑΣ. «Πάνος Μυλωνάς» για την Οδική Ασφάλεια – Επιμορφωτικό Σεμινάριο

H Εκπαιδευτική Ραδιοτηλεόραση του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων σε συνεργασία με το Ινστιτούτο Οδικής Ασφάλειας «Πάνος Μυλωνάς» διοργανώνουν τον 4ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Ψηφιακής Δημιουργίας «Οδική Ασφάλεια Παντού και Πάντα!» για τους/τις μαθητές/μαθήτριες των σχολικών μονάδων Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης και τον 4ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Ψηφιακής Δημιουργίας «Οδική Ασφάλεια: Κοινή Ευθύνη» για τους/τις μαθητές/μαθήτριες των σχολικών μονάδων Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης της χώρας.

Δείτε εδώ πληροφορίες για την Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση.

Δείτε εδώ πληροφορίες για τη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση.

Στο πλαίσιο των διαγωνισμών η Εκπαιδευτική Ραδιοτηλεόραση και το Ινστιτούτο Οδικής Ασφάλειας «Πάνος Μυλωνάς» διοργανώνουν διαδικτυακό Επιμορφωτικό Σεμινάριο για Εκπαιδευτικούς Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης την Παρασκευή 19 Μαρτίου και ώρα 17:00 – 20:00.

Δηλώστε συμμετοχή τώρα στον παρακάτω σύνδεσμο: