Αρχική » Εκπαιδευτική ΡαδιοΤηλεόραση » Αποτελέσματα 8ου διεθνούς μαθητικού διαγωνισμού «Ελληνισμός της Ανατολής: Πόντος, Μικρασία, Θράκη…»

6/9/1955: Στην Κωνσταντινούπολη ξεσπά το πογκρόμ των Τούρκων, με αφορμή την προβοκάτσια στο σπίτι του Κεμάλ Ατατούρκ, στη Θεσσαλονίκη. Μέσα σε εννέα ώρες καταστρέφονται 4.500 ελληνικά καταστήματα, 1.000 σπίτια, 73 εκκλησίες και 37 σχολεία. Είναι η αρχή του τέλους για τον ελληνισμό της Πόλης.

er      vv

Η Εκπαιδευτική Τηλεόραση με χαρά ανακοινώνει ότι ολοκληρώθηκε ο 8ος διεθνής μαθητικός διαγωνισμός «Ελληνισμός της Ανατολής: Πόντος, Μικρασία, Θράκη…».

Στον διαγωνισμό συμμετείχαν 191 σχολικές μονάδες πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, γενικής και ειδικής αγωγής. Ειδικότερα, από Ελλάδα συμμετείχαν 155 σχολικές μονάδες, από την Κύπρο 30 και 5 από την Ομογένεια (Ηνωμένο Βασίλειο, Πολωνία, Κονγκό, Γερμανία).

Πήραν μέρος 500 περίπου μαθητές και 365 εκπαιδευτικοί με 600 μαθητικές δημιουργίες.

Για να δείτε τα αποτελέσματα του διαγωνισμού πατήστε εδώ.