Σχετικά με εμάς

Το 9ο Νηπιαγωγείο Ελευθερίου – Κορδελιού βρίσκεται στη διασταύρωση των οδών Κατσαντώνη & Καραβαγγέλη στη δημοτική κοινότητα Ελευθερίου – Κορδελιού του Δήμου Κορδελιού – Ευόσμου του Ν. Θεσσαλονίκης. Ανήκει στη Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Θεσσαλονίκης και υποστηρίζεται από το 2ο ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας.

Φιλοξενείται σε μία αίθουσα στο ημιυπόγειο του 7ου Δημοτικού Σχολείου Ελευθερίου – Κορδελιού. Μέχρι την τελευταία σχολική χρονιά 2018-2019 λειτουργούσαν σ’ αυτό δύο τμήματα βασικού υποχρεωτικού προγράμματος με εναλλασσόμενο ωράριο (βάρδια) –πρωινή και απογευματινή λειτουργία-. Σ’ αυτό εργάζονταν από το σχολικό έτος 2009-2010 οι νηπιαγωγοί Πλιάτσικα Βασιλική (Τμήμα 1) και Σίμου Ελένη (Τμήμα 2).

Το σχολικό έτος 2019-2020 λειτούργησε με ένα τμήμα βασικού υποχρεωτικού προγράμματος με πρωινή λειτουργία.

Τα δύο τελευταία σχολικά έτη 2020-2021 και 2021-2022 λειτούργησαν σ’ αυτό δύο τμήματα βασικού υποχρεωτικού προγράμματος και ένα τμήμα προαιρετικού ολοήμερου προγράμματος. Το 2ο τμήμα και το τμήμα ολοήμερου στεγάστηκαν στο παράρτημα του νηπιαγωγείου.