Τετράγωνα με ομόκεντρους κύκλους

Εμπνευσμένα από το έργο του Wassily Kandinsky “Squares with Concentric Rings” -Τετράγωνα με ομόκεντρους Κύκλους- τα παιδιά του Α΄τμήματος δημιούργησαν τα δικά τους έργα. Χρησιμοποιήθηκε η μικτή τεχνική (πλαστική με πλαστελίνη και ζωγραφική με λαδοπαστέλ ή ξυλομπογιές ή νερομπογιές ή τέμπερες, ή μαρκαδόρους).

Η αφίσα μας για την ημέρα κατά της βίας στο σχολείο

Με αφορμή την ημέρα κατά της βίας στο σχολείο (6 Μαρτίου 2012) παρουσιάστηκε στα παιδιά μέσα από το κουκλοθέατρο μια ιστορία βασισμένη σε υλικό όπως αυτό παρουσιάζεται στη δημοσίευση “Ημέρα κατά της βίας στο σχολείο”. Μετά τη συζήτηση που ακολούθησε τα παιδιά δημιούργησαν τη δική τους αφίσα πλαισιώνοντάς την με ζωγραφιές και

» Διαβάστε όλο το άρθρο

Στη χώρα των πουλιών

Με αφορμή την παρακολούθηση της θεατρικής παράστασης «Η ΧΩΡΑ ΤΩΝ ΠΟΥΛΙΩΝ» σε διασκευή και σκηνοθεσία του Γιάννη Καλατζόπουλου από τους «ΟΡΝΙΘΕΣ» του Αριστοφάνη στο θέατρο Σοφούλη στις 17 Φεβρουαρίου 2012 τα παιδιά του Α΄τμήματος κατασκεύασαν τα πουλιά με την τεχνική του κολάζ.