ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΤΩΝ ΒΙΒΛΙΩΝ

ymnosΦέτος οι μαθητές του Β2, θα ασχοληθούν με ένα πρόγραμμα φιλαναγνωσίας διαβάζοντας βιβλία των εκδόσεων Ψυχογιός. Το κάθε βιβλίο έχει αναφορά και στόχο ένα θέμα, όπως φιλοζωία, οικολογία, σωματική άσκηση και υγιεινή, κοινωνική συμπεριφορά, ελπίδα.

Σκοπός του προγράμματος φιλαναγνωσίας είναι η εξοικείωση του μικρού μαθητή με το βιβλίο και την ανάγνωση και η σταδιακή εδραίωση μιας φιλικής σχέσης του με το λογοτεχνικό βιβλίο. Αυτή η σχέση θα το βοηθήσει να αναπτύξει την κριτική και δημιουργική του σκέψη, να δραστηριοποιήσει τη φαντασία του και την εφευρετικότητά του, να εμπλουτίσει την αισθητική του καλλιέργεια, να δοκιμάσει τα συναισθήματά του αναπτύσσοντας έτσι τη συναισθηματική του νοημοσύνη, να καλλιεργήσει τη γλωσσική του έκφραση με έμμεσο και βιωματικό τρόπο, και εν κατακλείδι να συγκροτήσει ολόπλευρα την προσωπικότητά του.

Μέσα όμως από τη διαδικασία της φιλαναγνωσίας επιτυγχάνονται και επιμέρους στόχοι, όπως:

• καλλιέργεια αναγνωστικής απόλαυσης
  • άσκηση της δεξιότητας της προσεκτικής ακρόασης
  • καλλιέργεια δεξιότητας αναδιήγησης ιστοριών, συναισθημάτων ή καταστάσεων
  • ανάπτυξη δυνατότητας κατανόησης κειμένου
  • ανάπτυξη συνεργατικής ικανότητας
  • ανάπτυξη επικοινωνιακής ικανότητας
  • αφηγηματική ικανότητα
  • εξοικείωση με τη λειτουργία ομάδων
  • δημιουργία κλίματος συντροφικότητας και δημιουργικότητας μέσα στην τάξη, η οποία σταματά να αποτελεί ένα άθροισμα μεμονωμένων μαθητών αλλά γίνεται μια «κοινότητα αναγνωστών».

Υπεύθυνη Εκπαιδευτικός: Καπλάνη Μαρία

Τα βιβλία που θα διαβάσουν οι μαθητές είναι:

b177444Ο κρυμμένος θησαυρός της τσέπης

Πόσο πρέπει να ανησυχούμε όταν ανακαλύπτουμε ότι τα παιδιά μας αρπάζουν ξένα πράγματα; Διαβάστε την ιστορία του Γαβριλάκη και θα βρείτε τις απαντήσεις.

b200050Περιπέτεια στην Τεμπελχανία

Ένα κεφάτο βιβλίο που αποδεικνύει ότι η γνώση και η ψυχαγωγία μπορούν να προχωρούν χέρι χέρι στον δρόμο της εκπαίδευσης των παιδιών μας.

Λήψη αρχείου

filatbΤαξιδεύοντας στο κόσμο του βιβλίου, δημιουργήσαμε διασκεδαστικά παιχνίδια αξιοποιώντας τις γνώσεις, τις ιδέες και τα συναισθήματα που ανακαλύψαμε στη νέα μας περιπέτεια.

Σε προσκαλούμε να παίξεις κι εσύ μαζί μας και να δοκιμάσεις τις δυνάμεις σου!!!

Κάνε κλικ στην εικόνα:

b168809

Ο λιμενάρχης με τ’ άσπρα φτερά

b186599

Ψαρόσουπα Μια σύγχρονη ιστορία με οικολογική συνείδηση και πολύ περιπέτεια, δοσμένη με φαντασία και χιούμορ.

Το μυστικό της ριγέ βαλίτσας.Μία γάτα, μια βαλίτσα και η ελληνική μυθολογία μπορούν σίγουρα να μας κάνουν να ελπίζουμε πως πάντα όλα θα πηγαίνουν καλά…b206832

Μπορείτε να διαβάσετε μερικές σελίδες:

Ο κρυμμένος θησαυρός της τσέπης

Το μυστικό της ριγέ βαλίτσας

Ο λιμενάρχης με τ’ άσπρα φτερά

Λήψη αρχείου

Μπορείτε να ακούσετε τα τραγούδια από Τη Θεατρική Παράσταση “Ψαρόσουπα” Του Γιώργου Λεμπέση:

mikrosvparaskevi

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://blogs.sch.gr/8dimkoryd/filanagnosia