Πρώτη μέρα στο σχολείο σήμερα!

Πρώτη μέρα για τους μικρούς μας ήρωες και τις μικρές μας ηρωίδες που ήρθαν μασκοφορεμένοι έτοιμοι να αντιμετωπίσουν τον αόρατο εχθρό!

Υπήρχε λίγο άγχος από τα παιδιά-ιδίως αυτά που ήρθαν για πρώτη φορά-πολύ άγχος από τους γονείς,λίγα κλάματα,λίγες γκρίνιες για τις μάσκες,αλλά με πολύ υπομονή ,πολύ αγάπη,πολύ μεράκι και πολύ όρεξη από τις νηπιαγωγούς αντιμετωπίστηκαν οι δυσκολίες της πρώτης μέρας.

Ο π. Βασίλειος για άλλη μια χρονιά έκανε τον αγιασμό και μας ευχήθηκε καλή χρονιά.

Ευχόμαστε καλή χρονιά στα παιδιά μας και στις οικογένειές τους!

Υγεία,δύναμη και υπομονή  σε όλους!

Οδηγίες για τον covid-19

Αγιασμός

Από το Σύλλογο διδασκόντων ανακοινώνεται ότι ο αγιασμός για τη νέα σχολική χρονιά θα γίνει στην αυλή του σχολείου μας τη Δευτέρα 14 Σεπτεμβρίου στις 11:30 χωρίς την παρουσία γονέων.

Η προσέλευση των μαθητών/τριών θα γίνει στις 08:15.

Λεπτομέρειες για τον τρόπο προέλευσης και γενικότερα για τη λειτουργία του νηπιαγωγείου ,έχουν λάβει με μήνυμα οι γονείς/κηδεμόνες στο ηλεκτρονικό τους ταχυδρομείο.

Γιορτή του πατέρα

Η τρίτη Κυριακή του Ιουνίου στις περισσότερες χώρες είναι αφιερωμένη στη γιορτή του πατέρα.Στο νηπιαγωγείο σπάνια είχαμε την ευκαιρία να τιμήσουμε τη μέρα αυτή, γιατί τα μαθήματα τελείωναν πιο νωρίς.
Φέτος οι ιδιαίτερες καταστάσεις που ζούμε εξαιτίας του κορωνοϊού, μας επέτρεψαν να είμαστε στα σχολεία και να τιμήσουμε την ημέρα αυτή, αλλά δεν μας επέτρεψαν να στείλουμε το δωράκι που ετοιμάσαμε στους αγαπημένους μας ήρωες στους μπαμπάδες!
Γι αυτό  τους το χαρίζουμε σήμερα από εδώ και στέλνουμε τις ευχές μας με όλη την αγάπη μας!

Χρόνια Πολλά
σε όλους τους μπαμπάδες!
Χρόνια Πολλά
στον καλύτερο μπαμπά του κόσμου!

Εισαγωγή μαθητών/τριών στα Πρότυπα και Πειραματικά Σχολεία

Δημοσιεύτηκε σε ΦΕΚ η απόφαση για την εισαγωγή μαθητών  στα Πρότυπα και Πειραματικά Σχολεία

-FEK-AITISIS-PROTIPA.pdf

02 eisagwgi-sta-protupa-peiramatika-apofash

ενώ από το ΥΠΑΙΘ έχει εκδοθεί δελτίο τύπου με θέμα

Υποβολή_αιτήσεων_για_την_εισαγωγή_μαθητών-τριών_

στα_Πρότυπα_και_Πειραματικά_Σχολεία_για_το_σχολικό_έτος_2020-2021 (1)

Επιστροφή στο σχολείο

Έχει περάσει μια εβδομάδα από τότε  που τα μικρά μας αστεράκια επέστρεψαν στο σχολείο μας ,μετά από την αναγκαστική απομάκρυνσή τους και την αναστολή λειτουργίας των σχολείων.

Βέβαια τώρα όλα είναι διαφορετικά,οι συνθήκες άλλαξαν, οι κανόνες άλλαξαν, οι προτεραιότητες άλλαξαν.

Οι νηπιαγωγοί έχουν ετοιμάσει το σχολείο εφαρμόζοντας τις οδηγίες του ΕΟΔΥ και κάνουν ό,τι μπορούν για να είναι τα παιδιά μας χαρούμενα ,αλλά και ασφαλή!

Καλώς ήρθατε παιδιά και γονείς!

καλή συνέχεια με δύναμη και υγεία για όλους!