Γιάννινα: μέσα από τους μαχαλάδες και τα σοκάκια

Πολιτιστικό πρόγραμμα

Σε πρώτη φάση καταγράψαμε τιςς γειτονιές της πόλης μας και τους δρόμους που ο καθένας από αυτούς μπορεί να κρύβει ενδιαφέροντα ιστορικά και πολιτιστικά στοιχεία

Μέσα από τις συζητήσεις των μελών της ομάδας προσπαθήσαμε να αναδείξουμε τις περιοχές με το μεγαλύτερο ενδιαφέρον και προγραμματίσαμε επισκέψεις σε αυτές.

Παράλληλα με την αναζήτηση πληροφοριών στο διαδίκτυο υλοποιούμε επισκέψεις για μελέτη πεδίου στην κάθε γειτονιά, όπου μέσα από συνεντεύξεις με τους κατοίκους της περιοχής θα έχουμε την ευκαιρία να συλλέξουμε πολύτιμες γνώσεις.Για την κάθε γειτονιά που επισκεπτόμαστε,  δημιουργούμε τις αντίστοιχες ταινίες χρησιμοποιώντας διάφορα μέσα ψηφιακής καταγραφής . Οι ταινίες αυτές ανεβαίνουν στη διαδικτυακή πλατφόρμα που δημιουργήθηκε για τις ανάγκες του προγράμματος.

Αναζητώ Πράττω Οραματίζομαι Ψηφιακά ( Α.Π.Ο.ΨΗ )

Ψηφιακή Αφήγηση μαθητών DIGITAL STORY TELLING

Στα πλαίσια αυτού του έργου σχεδιάζουμε να δημιουργήσουμε με τους μαθητές μας μικρές ιστορίες  video, μικρά εκπαιδευτικά σενάρια, που θα σχετίζονται με διάφορους τομείς της κοινωνικής και σχολικής ζωής όπως:

• Περιβαλλοντικά ζητήματα
  • Ανθρώπινες σχέσεις
  • Κοινωνικά δίκτυα και αλληλεπιδράσεις
  • Τοπική Ιστορία
  • Ευκαιρίες απασχόλησης

Οι μαθητές χρησιμοποιώντας μέσα ψηφιακής καταγραφής δημιουργούν ταινίες με τις οποίες συμμετέχουν στην εκπαιδευτική διαδικασία. Συνδυάζουν τη χρήση νέων τεχνολογιών, με την ενασχόληση σε κοινωνικά ζητήματα έτσι ώστε μέσα από το τελικά παραγόμενο προϊόν να καταθέσουν τη δική τους παιδαγωγική πρόταση.

Μέσα από τη ψηφιακή αφήγηση επιδιώκουμε με τη χρήση κατάλληλων οπτικοακουστικών μέσων να δημιουργήσουμε άλλοτε μέσα από απλές περιγραφές και άλλοτε μέσα από μεταφορές και συμβολισμούς, την κατάλληλη ατμόσφαιρα για να επικοινωνήσουμε στο εκπαιδευτικό κοινό το μήνυμα της κάθε ψηφιακής ιστορίας.

Το καινοτόμο στοιχείο έχει να κάνει με την αλλαγή ρόλων στην εκπαιδευτική διαδικασία, όπου οι μαθητές δημιουργώντας τα δικά τους σενάρια, καταθέτουν τη δική τους άποψη και οπτική.

Μικρά παραδείγματα από videos:

Στα πλαίσια του έργου αυτού συνεργαζόμαστε με το δίκτυο καινοτομίας Μένων και το CICERO Learning ( http://cicero-movie.edu.helsinki.fi)  εργαστήριο του Πανεπιστημίου του Ελσίνκι στα πλαίσια του προγράμματος BOUNDLESS CLASSROOM. Στη προσπάθεια μας αυτή έχουμε σχολεία- συνεργάτες από τη Φινλανδία και την Ισπανία και έχουμε ήδη αναπτύξει διαδικτυακή συνεργασία μαζί τους καθώς και με το Λύκειο Ελεούσας Ιωαννίνων.

Επίσκεψη στο Μοναστήρι και στο Κρούσεβο

Στις 12 και 13 Απριλίου καθηγητές, μαθητές  γονείς μαθητών και στελέχη της εκπαιδευτικής κοινότητας είχαν την ευκαιρία να επισκεφθούν την γειτονική χώρα της Π.Γ.Δ.Μ. (F.Y.R.O.M.) και συγκεκριμένα τις πόλεις του Μοναστηρίου(Bitola) και του Κρουσόβου (Krucevo).

Πέρα από τον εκδρομικό, περιηγητικό χαρακτήρα η επίσκεψή μας  αυτή μας έδωσε την ευκαιρία να επισκεφθούμε το αδελφοποιημένο με το 5ο Γυμνάσιο Ιωαννίνων Γυμνάσιο Κρουσόβου, να επικοινωνήσουμε με τους  εκπαιδευτικούς και μαθητές  και να σχεδιάσουμε κοινά μελλοντικά βήματα στα πλαίσια συνεργατικών δράσεων.

Επισκεφθήκαμε την βλάχικη κοινότητα του Κρουσόβου  και ενημερωθήκαμε  για ζητήματα που τους αφορούν

Η επίσκεψη πραγματοποιήθηκε από την αιγίδα της Παγκόσμιας Βλάχικης Αμφικτυωνίας, που μέσω του προέδρου της κ. Μιχάλη Μαγειρία  και του μέλους του ΔΣ της από το Κρούσοβο κ. Βασίλη Αμπατζή μας παρείχαν κάθε δυνατή βοήθεια και εξυπηρέτηση.

Μικρές εικόνες στα video που ακολουθούν