Αύγουστος 2019
« Ιούλ

Νέα παράταση Β’ φάσης ηλεκτρονικών εγγραφών

2 Ιουλίου 2019 από

Κρατικό πιστοποιητικό Πληροφορικής

28 Ιουνίου 2019 από

Πληροφορίες για το κρατικό πιστοποιητικό πληροφορικής  εδώ.

B φάση ηλεκτρονικών εγγραφών

20 Ιουνίου 2019 από

Δίνεται παράταση για τη Β’ φάση εγγραφών για ΓΕΛ και ΕΠΑΛ μέχρι τη Δευτέρα 01/07 και ώρα 23.59

Κατηγορία sxoleio | 145 Σχόλια »

Ένα σπίτι μακριά από το σπίτι

11 Ιουνίου 2019 από

4 Ιουνίου 2019 από

Το 5ο Γυμνάσιο Ιωαννίνων συμμετείχε στη 2η επιμορφωτική δραστηριότητα του σχεδίου Erasmus+ “Integration of Museums into School Education” η οποία έλαβε χώρα στον Πειραιά από 6 έως και 10 Μαΐου 2019.

Εκπαιδευτικοί του σχολείου μας συναντήθηκαν και συνεργάστηκαν για δεύτερη φορά με συναδέλφους τους από σχολεία της Τουρκίας, της Σλοβενία, της Ισπανίας, της Ιταλίας, της Πολωνίας και της Ελλάδας.

Στόχος της συνάντησης ήταν ο σχεδιασμός και η παρουσίαση διαθεματικών διδακτικών σεναρίων, τα οποία συνδυάζουν τρία γνωστικά αντικείμενα: Ιστορία, Γεωγραφία και Αισθητική Αγωγή.

Οι συμμετέχοντες εκπαιδευτικοί βασιζόμενοι στις αρχές της διαθεματικότητας, και της ανακαλυπτικής, βιωματικής μάθησης θα σχεδιάσουν τα δικά τους ευέλικτα διδακτικά σενάρια εντάσσοντας δραστηριότητες που προωθούν την ενεργό συμμετοχή των μαθητών.

Τα διαθεματικά μαθήματα θα κληθούν εφαρμόσουν σε αυθεντικά περιβάλλοντα, όπως μουσεία και χώρους πολιτιστικού ενδιαφέροντος.

ΤΟ ΚΡΑΤΙΚΟ ΘΕΑΤΡΟ ΒΟΡΕΙΟΥ ΕΛΛΑΔΟΣ ΣΤΟ 5ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ

23 Μαΐου 2019 από

Την Τετάρτη 22 Μαΐου 2019 το ΚΘΒΕ σε συνεργασία με το 5ο  Γυμνάσιο Ιωαννίνων παρουσίασε το εκπαιδευτικό-θεατροπαιδαγωγικό πρόγραμμα «Η Αχίλλειος Πτέρνα Μου» . Το πρόγραμμα είναι εμπνευσμένο από το εφηβικό επιστολικό μυθιστόρημα «Ο δρόμος για τον παράδεισο είναι μακρύς» της Μαρούλας Κλιάφα, απόσπασμα του οποίου εμπεριέχεται στη διδακτέα ύλη του βιβλίου «Κείμενα Νεοελληνικής Λογοτεχνίας της Α΄ Γυμνασίου».

Οι μαθητές δύο τμημάτων της Α΄ Γυμνασίου είχαν προετοιμαστεί για το πρόγραμμα το οποίο αποτέλεσε πεδίο δράσης-δραστηριοτήτων με κύριους στόχους την άμεση επαφή των μαθητών με το θέατρο αλλά και τη βιωματική από μέρους τους διερεύνηση του θέματος της διαφορετικότητας, της σημασίας της ενσυναίσθησης και τελικά της αποδοχής και αρμονικής συνύπαρξης με τον κάθε «άλλον».

Επίσημη καλεσμένη, από το διευθυντή του σχολείου, ήταν η συγγραφέας του βιβλίου κ. Κλιάφα Μαρούλα η οποία παρακολούθησε το πρόγραμμα  και έκανε ενδιαφέρουσες επισημάνσεις.

Μπορείτε εδώ να δείτε το δελτίο τύπου του ΚΘΒΕ για την εκδήλωση

Κατηγορία sxoleio | 145 Σχόλια »

Ενημέρωση για την «Ηλεκτρονική Αίτηση εγγραφής, ανανέωσης εγγραφής ή μετεγ-γραφής», μαθητών/-τριών για το σχολικό έτος 2019 – 2020.

23 Μαΐου 2019 από

Συγχαρητήρια- Κάν’ το να ακουστεί

8 Μαΐου 2019 από

Συγχαρητήρια στους μαθητές της Δομής  Υποδοχής για την  Εκπαίδευση των  Προσφύγων (ΔΥΕΠ) του 5ου Γυμνασίου Ιωαννίνων!

Η  συμμετοχή τους με τίτλο Listen στον Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Ραδιοφωνικού Μηνύματος & Τραγουδιού «Κάν’ το ν’ ακουστεί 2019» με θέμα «Η φωνή μας ασπίδα στα λόγια του μίσους» στην κατηγορία Ραδιοφωνικό Μήνυμα ξεχώρισε, μαζί με άλλες πέντε συμμετοχές, καθώς είχαν τις υψηλότερες βαθμολογίες ανάμεσα σε 119 συμμετοχές Γυμνασίων, στην πρώτη φάση αξιολόγησης των κριτικών επιτροπών «Κάν’ το ν’ ακουστεί 2019», εκτός των διακριθέντων  Γυμνασίων.

Συγχαρητήρια σε όλους για τις θαυμάσιες δημιουργίες τους!

Επίσκεψη από το 2o Γυμνάσιο Κισσάμου

12 Απριλίου 2019 από

Την Παρασκευή 12-04-2019  μαθητές  του 2ου  Γυμνάσιου  Κισάμου Χανίων στα πλαίσια του Ευρωπαϊκού  προγράμματος  eTwinning  επισκέφθηκαν  το 5ο Γυμνάσιο Ιωαννίνων. Μαθητές και καθηγητές ξεναγήθηκαν στους χώρους του σχολείου και αντάλλαξαν σχολικά βιώματα και ιδέες για κοινές δράσεις και παρουσίασαν το πρόγραμμα τους.  Οι Διευθυντές και οι μαθητές  των δύο σχολείων αντάλλαξαν αναμνηστικά δώρα και ανανέωσαν την υπόσχεση για επικοινωνία των σχολείων στο μέλλον. Ευελπιστούμε ότι στο μέλλον τα δύο σχολεία θα προωθήσουν την επικοινωνία τους με κοινές δράσεις που θα προάγουν την παιδεία και τον πολιτισμό, αλλά και την περαιτέρω σύσφιξη των σχέσεών τους.

Εκδήλωση για το διαδίκτυο

11 Απριλίου 2019 από