Γιατροί της καρδιάς στο 5ο Γυμνάσιο

«Οι Γιατροί της καρδίας» στις 18 Μαρτίου επισκέφθηκαν το σχολείο μας  για ενημέρωση μαθητών/τριων σχετικά με τις ανθρωπιστικές τους  δραστηριότητες και για ευαισθητοποίηση τους σε θέματα εθελοντισμού και συμπαράστασης προς τους συνανθρώπους  μας που αντιμετωπίζουν προβλήματα ύπαρξης.

Η ενημέρωση περιλάμβανε παρουσίαση από την Αντιπρόεδρο των «Γιατρών Καρδιάς» κ. Σωτηρίου, προβολή κάποιου VIDEO με εικόνες από τις δραστηριότητές των «Γιατρών της καρδίας» και συζήτηση με τα παιδιά.

Περισσότερες πληροφορίες για τους γιατρούς τη καρδιάς  http://www.heartdoctors.gr

Πραγματοποίηση Ημερίδας για τη σχολική καινοτομία

Πραγματοποιήθηκε την Τετάρτη 12  Μαρτίου ημερίδα επιμόρφωσης των εκπαιδευτικών που θα υλοποιήσουν προγράμματα του δικτύου για τη σχολική καινοτομία με την παρουσία της κ. Χουλιαρά και της κ. Μάντζαρη εκ μέρους του δικτύου.

logo

Οι εκπαιδευτικοί του σχολείου Α. Τζίμα  Δ. Κονετάς και Χ. Πασιάς παρουσίασαν την δραστηριότητα του σχολείου στα πλαίσια της συμμετοχής μας στο Δίκτυο σχολικής καινοτομίας και στο δίκτυο Μένων τα τέσσερα προηγούμενα χρόνια.

ΗΜΕΡΙΔΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΓΙΑ ΤΗ ΣΧΟΛΙΚΗ ΚΑΙΝΟΤΟΜΙΑ

Τετάρτη, 12 ΜΑΡΤΙΟΥ 2014

5Ο  ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ

16.30:               Προσέλευση (υποδοχή)
16.45 – 17.00 : Γενικό πλαίσιο, διαδικασίες & στόχοι του Προγράμματος                                                       Έλενα  Μάντζαρη, «Δίκτυο Μένων»
17.00 – 17.30: Πρόγραμμα για τη Σχολική Καινοτομία:

Δομή Περιεχόμενα

Ξανθή Χουλιάρα, επιμορφώτρια/συντονίστρια του Προγράμματος

17.30 – 18.15:  Καλές πρακτικές των κύκλων καινοτομίας:

Μελέτες περιπτώσεων

Δημήτρης Κονετάς, επιμορφωτής/συντονιστής του Προγράμματος

Αναστασία Τζίμα, εκπαιδευτικός

(ολοκλήρωση Γ΄ Κύκλου Καινοτομίας)

Χρήστος Πασιάς,  εκπαιδευτικός

(ολοκλήρωση Γ΄ Κύκλου Καινοτομίας)

18.15 – 18.30:  Διάλειμμα
18.30 – 19.00:  Παρουσίαση της Ηλεκτρονικής Πλατφόρμας του Προγράμματος:                                             Δομή – λειτουργία – παραδείγματα εφαρμογών

Ξανθή Χουλιάρα, επιμορφώτρια/συντονίστρια του Προγράμματος

19.00 – 19.30:  Εργαστήρια (σε ομάδες)
19.30 – 20.00: Παρουσίαση αποτελεσμάτων εργαστηρίων Συζήτηση
20.30:                Ολοκλήρωση της συνάντησης

Παρουσίαση βιβλίου

Τη Δευτέρα 17/2/2014 το  5ο Γυμνάσιο Ιωαννίνων , οι εκδόσεις ΨΥΧΟΓΙΟΣ και το Βιβλιοπωλείο ΠΡΟΚΟΣ Ν. & ΣΙΑ Ο.Ε. παρουσίασαν το βιβλίο του Δημήτρη Στεφανάκη « ΄Αρια , ο κόσμος από την αρχή » στην Αίθουσα Τελετών του σχολείου.

Στην εκδήλωση συμμετείχε ο  συγγραφέας , ο οποίος συνομίλησε με το κοινό και υπέγραψε αντίτυπα του  βιβλίου του.

parousiasi

Στιγμιότυπα από την εκδήλωση στο Video  που ακολουθεί