Η Ε τάξη στο Ι.Λ. Μουσείο Ορεστιάδας 24/5/2022

Συγγραφέας: 4ο Δημοτικό Ορεστιάδας | Κατηγορία Δράσεις, Επισκέψεις | , στις 12-06-2022

100 xronia Mikrasiatiki afisaΟι μαθητές/τριες της Ε τάξης επισκεφθήκαμε, συνοδευόμενοι/νες από τη δασκάλα μας κα Μελά Μαρία, το Ιστορικό και Λαογραφικό Μουσείο Ν. Ορεστιάδας και Περιφέρειας με αφορμή την έκθεση φωτογραφιών και το πρόγραμμα που υλοποιείται με τίτλο “1922-2022, 100 χρόνια από την Μικρασιατική Καταστροφή και τον Μεγάλο Ξεριζωμό…”

Οι φωτογραφίες είναι από το αρχείο του Μουσείου, από την Εστία Ν. Σμύρνης και από τον Σύλλογο “Μνήμες προσφύγων” Ν. Ιωνίας Βόλου.

Οι υπεύθυνες του προγράμματος κυρίες Κουρουμιχάκη Τούλα και Κολολοτρώνη Γιάννα μας ενημέρωσαν για το δύσκολο, στενόχωρο αλλά και διδακτικό θέμα της Μικρασιατικής καταστροφής και του ξεριζωμού των Ελλήνων που ζούσαν εκεί και με τις δραστηριότητές τους συνέβαλαν στη λειτουργία μιας ακμάζουσας οικονομικά και πολιτιστικά περιοχής.

Μιλήσαμε για τα δεινά του πολέμου σε αντιδιαστολή με τα αγαθά της ειρήνης.

Η έκθεση λειτούργησε έως τις 29 Μαΐου 2022 και την επισκέφθηκαν εκτός από εμάς πλήθος άλλων σχολείων και πολιτών.