Εορτασμός Τριών Ιεραρχών 30/1/2022

Συγγραφέας: 4ο Δημοτικό Ορεστιάδας | Κατηγορία Γιορτές, Γονείς, Εκδηλώσεις, Εκπαιδευτικοί, Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων | , στις 03-02-2022

Ιεραρχών 1Με ιδιαίτερο τρόπο όπως επιβάλλουν οι συνθήκες πανδημίας τίμησε φέτος το Σχολείο μας τη μνήμη των μεγάλων Πατέρων και διδασκάλων τους έθνους μας, Τριών Ιεραρχών, την Κυριακή 30 Ιανουαρίου 2022. Στον Ιερό Ναό του Αγίου Δημητρίου ο σημαιοφόρος και οι παραστάτες ως αντιπροσωπία και λίγοι γονείς και κηδεμόνες έδωσαν το «παρών», τιμώντας την ημέρα που είναι αφιερωμένη στην εκπαίδευση.
Στη Θεία Λειτουργία χοροστάτησε ο αιδεσιμότατος πατέρας Δημήτριος και αναγνώστηκε μήνυμα του Σεβασμιώτατου Διδ/χου, Ορεστιάδας και Σουφλίου.

Στη συνέχεια έγινε αρτοκλασία, προσφορά του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων, τα μέλη του οποίου έκοψαν, συσκεύασαν σε ατομικές συσκευασίες τους άρτους και τους έφεραν στο σχολείο για να μοιραστούν στους μαθητές τη Δευτέρα 31 Ιανουαρίου.

Μολονότι εδώ και δύο χρόνια η ημέρα είναι για τα σχολεία ημέρα εφαρμογής πλήρους ωρολογίου προγράμματος, προκειμένου να μην απωλεσθεί χρόνος μαθημάτων, προσπαθήσαμε να δώσουμε, όσο γινόταν, την δέουσα σημασία.

Εντός των τάξεων την Παρασκευή 28 Ιανουαρίου για ένα διδακτικό δίωρο έγινε αναφορά στο έργο και την προσφορά των Τριών Ιεραρχών, στη συμβολή των γραμμάτων και των τεχνών στην εξέλιξη της ανθρωπότητας και διαβάστηκε μήνυμα της Υπουργού Παιδείας.

Στην Δ τάξη παρακολουθήσαμε βίντεο με τίτλο: Οι Τρεις Ιεράρχες-ποιοι ήταν και γιατί είναι οι προστάτες των γραμμάτων, αναλύσαμε πόσο σημαντική είναι η πνευματική μόρφωση για τους ανθρώπους και με ποιους τρόπους μπορούμε να την επιτύχουμε στις μέρες μας και δημιουργήσαμε κατασκευές-ζωγραφιές με τη μορφή των Τριών Ιεραρχών.

Στην ΣΤ τάξη μιλήσαμε για τη δράση τους με τη βοήθεια παρουσίασης (https://www.slideshare.net/ssuser8f4664/ss-85803894) από το διαδίκτυο. Γνωρίσαμε τους Τρεις Ιεράρχες και  μελετήσαμε τα διδάγματά τους ώστε να καταλάβουμε γιατί είναι σημαντικά και γιατί οι Άγιοι αυτοί θεωρούνται προστάτες της Παιδείας. Στο τέλος, διαπιστώσαμε πόσα από όσα μελετήσαμε έχουν μείνει στη μνήμη μας, μέσα από μια δραστηριότητα εξάσκησης και πρακτικής (https://wordwall.net/resource/9982817).

Και του χρόνου!

Διάθεση self-test για μαθητές και εμβολιασμένους εκπαιδευτικούς από 2/2/2022

Συγγραφέας: 4ο Δημοτικό Ορεστιάδας | Κατηγορία Ανακοινώσεις, Γονείς, Εκπαιδευτικοί | , στις 03-02-2022

Οι μαθητές όλων των βαθμίδων, εμβολιασμένοι και μη, καθώς και οι εμβολιασμένοι εκπαιδευτικοί, θα προμηθεύονται από την Τετάρτη 2 Φεβρουαρίου έως και την Τρίτη 8 Φεβρουαρίου, πέντε (5) δωρεάν αυτοδιαγνωστικά (self) τεστ από τα φαρμακεία, προκειμένου να καλύψουν τις ανάγκες ελέγχου των ημερών από 11 Φεβρουαρίου έως και 25 Φεβρουαρίου 2022.

Η δωρεάν διάθεση self test από τα φαρμακεία γίνεται μόνο κατά τις εργάσιμες μέρες και ώρες, ώστε κατά τις διημερεύσεις και διανυκτερεύσεις να μπορούν να εξυπηρετούν έκτακτες ανάγκες.