Δημοσιεύθηκε στην Ανακοινώσεις

Εσπερινό Γενικό Λύκειο Νάξου Δελτίο Τύπου

Ολοκληρώθηκε και φέτος με επιτυχία η 4η χρονιά λειτουργίας του Εσπερινού Γενικού Λυκείου Νάξου. Το Εσπερινό ΓΕ.Λ Νάξου συστεγάζεται με το Ημερήσιο Γενικό Λύκειο «Μανώλης Γλέζος» στη Χώρα της Νάξου. Φέτος έχουμε για τρίτη χρονιά αποφοίτους καθώς και υποψήφιους για τις Πανελλαδικές Εξετάσεις, στους οποίους ευχόμαστε ολόψυχα καλή επιτυχία. Η φοίτηση στο Εσπερινό Γενικό Λύκειο παρέχει στους μαθητές μια σειρά διευκολύνσεων όπως:

• Μικρότερης διάρκειας ωρολόγιο πρόγραμμα
  • Μικρότερη ύλη σε κάποια μαθήματα
  • Μεγαλύτερο όριο απουσιών

Αξίζει να αναφέρουμε, επίσης, ότι ισχύουν ειδικές διατάξεις εισαγωγής στην Τριτοβάθμια εκπαίδευση με ξεχωριστό ποσοστό θέσεων για τους υποψηφίους των Εσπερινών ΓΕΛ που έχουν ως αποτέλεσμα γενικά χαμηλότερες βάσεις εισαγωγής.

Ενδεικτικά οι βάσεις εισαγωγής των Εσπερινών ΓΕ.Λ. 2023 διαμορφώθηκαν:

• στο τμήμα Κοινωνικής Εργασίας Αθήνας στα 11660 μόρια (16.190 βάση ημερήσιου ΓΕΛ )
  • στο τμήμα Πληροφορικής κ Τηλεπικοινωνιών Αθήνας 14.435 μόρια (17.785 βάση ημερήσιου ΓΕΛ )
  • στην Ιατρική Θεσσαλονίκης στα 16.925 μόρια (18.800 βάση ημερήσιου ΓΕΛ )

Το Εσπερινό Γενικό Λύκειο παρέχει Απολυτήριο Λυκείου ισότιμο με αυτό του Ημερήσιου Γενικού Λυκείου με το οποίο δίνεται στους απόφοιτους η δυνατότητα κατοχύρωσης επαγγελματικών δικαιωμάτων σε διάφορους εργασιακούς χώρους και η δυνατότητα διεκδίκησης θέσεων εργασίας.

Στο Εσπερινό Γενικό Λύκειο η φοίτηση είναι τριετής και έχουν δικαίωμα εγγραφής τόσο ενήλικες οι οποίοι δεν έχουν ολοκληρώσει τη φοίτησή τους στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση όσο και ανήλικοι μαθητές οι οποίοι αποφοίτησαν από το Γυμνάσιο και πληρούν τις προϋποθέσεις εγγραφής στο Εσπερινό Γενικό Λύκειο.

Οι προθεσμίες εγγραφής νέων μαθητών/τριων είναι από τις 27 Ιουνίου 2024 και ώρα 07:00 έως και τις 05 Ιουλίου 2024 και ώρα 23:59. Οι αιτήσεις υποβάλλονται ηλεκτρονικά μέσω της εφαρμογής «e-εγγραφές», στην ηλεκτρονική διεύθυνση:

https://e-eggrafes.minedu.gov.gr  συμπληρώνοντας όλα τα απαραίτητα στοιχεία.

Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να  απευθύνεστε στο τηλέφωνο  6972314511

Δημοσιεύθηκε στην Ανακοινώσεις

ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΕΣ ΑΙΤΗΣΕΙΣ ΕΓΓΡΑΦΗΣ, ΑΝΑΝΕΩΣΗΣ ΕΓΓΡΑΦΗΣ & ΜΕΤΕΓΓΡΑΦΗΣ ΣΕ ΓΕ.Λ. – ΕΠΑ.Λ. – Π.ΕΠΑ.Λ.

Από τις 27 Ιουνίου 2024 και ώρα 07:00 έως και τις 05 Ιουλίου 2024 και ώρα 23:59, όσοι/ες επιθυμούν να εγγραφούν, να ανανεώσουν την εγγραφή τους ή να μετεγγραφούν σε οποιαδήποτε τάξη Δημόσιων Ημερήσιων και Εσπερινών ΓΕ.Λ. -ΕΠΑ.Λ. και ημερήσιων Π.ΕΠΑ.Λ., θα μπορούν να υποβάλουν «Ηλεκτρονική Αίτηση» για το σχολικό έτος 2024-2025.

Οι αιτήσεις υποβάλλονται μέσω της εφαρμογής «e-εγγραφές», στην ηλεκτρονική διεύθυνση: https://e-eggrafes.minedu.gov.gr

ή μέσω της διαδικτυακής πύλης: https://www.gov.gr/ipiresies/ekpaideuse/eggraphe-se-skholeio/eggraphe-ananeose-eggraphes-se-geniko-kai-epaggelmatiko-lukeio συμπληρώνοντας όλα τα απαραίτητα στοιχεία.

Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να επικοινωνήσετε με το σχολείο στα τηλέφωνα 2285029382 και 6972314511.

Δημοσιεύθηκε στην Εκπαιδευτικά προγράμματα

Στο Σχολείο Δεύτερης Ευκαιρίας

Τη Δευτέρα 3-6-2024, στην αίθουσα εκδηλώσεων του ΓΕΛ Νάξου ‘Μανώλης Γλέζος’  έγινε παρουσίαση του Εσπερινού Γενικού Λυκείου Νάξου στους/στις μαθητές/τριες του Β’ κύκλου του Σχολείου Δεύτερης Ευκαιρίας (ΣΔΕ) Νάξου. Η εκπαιδευτικός κα Νεκταρία Μουτσοπούλου πραγματοποίησε μία ολοκληρωμένη παρουσίαση και απάντησε σε ερωτήματα  των φοιτούντων στο ΣΔΕ,  για όλο το πλαίσιο σπουδών στα Εσπερινά Λύκεια.

IMG 20240603 195957

Ευχαριστούμε για τη συνεργασία τον Διευθυντή των ΣΔΕ Νάξου-Σύρου- Θήρας, κ. Γεώργιο Στεφάνου και τον υπεύθυνο του ΣΔΕ Νάξου κ. Στέλιο Μαργαρίτη.

Δημοσιεύθηκε στην Εκπαιδευτικά προγράμματα, Περιβαλλοντικές

Στο 1ο και 2ο Γυμνάσιο Νάξου

Το πρωί της Πέμπτης 23-5-2024, στο Αμφιθέατρο «Ιάκωβος Ψαρράς» του 1ου Γυμνασίου Νάξου, έγινε παρουσίαση του Εσπερινού Γενικού Λυκείου Νάξου στους/στις μαθητές/τριες της Γ’ τάξης του 2ου Γυμνασίου Νάξου και στη συνέχεια του 1ου Γυμνασίου Νάξου. Η εκπαιδευτικός κα Νεκταρία Μουτσοπούλου πραγματοποίησε μία ολοκληρωμένη παρουσίαση και απάντησε σε ερωτήματα  των παιδιών των δύο Γυμνασίων για όλο το πλαίσιο σπουδών στα Εσπερινά Λύκεια.

20240614 075702 censored

Στη συνέχεια η κα Σοφία Κρητικού  στο πλαίσιο της περιβαλλοντικής δράσης μας για την κλιματική αλλαγή, παρουσίασε στους/στις μαθητές/τριες της Β΄ τάξης του  1ου Γυμνασίου Νάξου την εργασία του σχολείου μας «Πλαστικά-Περιβάλλον και Κλίμα».

Ευχαριστούμε :

• Τους/τις εκπαιδευτικούς  και την Διευθύντρια του 2ου Γυμνασίου Νάξου κ. Ειρήνη Μπαρδάνη για τη συνεργασία
  • Τους/τις εκπαιδευτικούς  και τον Διευθυντή του 1ου Γυμνασίου Νάξου κ. Μανώλη Μαργαρίτη  για τη συνεργασία τους και την θερμή φιλοξενία στο σχολείο τους.
Δημοσιεύθηκε στην Εκπαιδευτικά προγράμματα, Περιβαλλοντικές

Στο Γυμνάσιο Βίβλου

Την Τετάρτη 22-5-2024, στο αμφιθέατρο του Γυμνασίου Βίβλου, έγινε παρουσίαση του Εσπερινού Γενικού Λυκείου Νάξου στους/στις μαθητές/τριες του Γυμνασίου Βίβλου. Η εκπαιδευτικός κα Νεκταρία Μουτσοπούλου πραγματοποίησε μία ολοκληρωμένη παρουσίαση και απάντησε σε ερωτήματα  των παιδιών της  Γ’ τάξης για όλο το πλαίσιο σπουδών στα Εσπερινά Λύκεια.

IMG 8b68b56f18fe0675ddc0d519375e765a V censored IMG 069f199969961a397b8208e8362bdb0a V

Στη συνέχεια η κα Σοφία Κρητικού  στο πλαίσιο της περιβαλλοντικής δράσης μας για την κλιματική αλλαγή, παρουσίασε στα παιδιά την εργασία του σχολείου μας «Πλαστικά-Περιβάλλον και Κλίμα». Ακολούθησε γόνιμος διάλογος για το θέμα.

Ευχαριστούμε την Διευθύντρια του Γυμνασίου Βίβλου, κα  Μαρία Αξαοπούλου καθώς και τους/τις  εκπαιδευτικούς για τη συνεργασία και την θερμή φιλοξενία στο σχολείο τους.