Επίσκεψη πυροσβεστικής

Αξιωματικοί της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας επισκέφτηκαν σήμερα, 19/4/2024, το σχολείο μας και ενημέρωσαν μαθητές και εκπαιδευτικούς για το έργο τους.

Έδωσαν οδηγίες και αναφέρθηκαν στις σωστές και λανθασμένες κινήσεις σε περίπτωση φωτιάς στο σπίτι ή στο δάσος. Απάντησαν σε ερωτήσεις, παρουσίασαν τον εξοπλισμό τους, τη χρήση πυροσβεστήρα.
Τα παιδιά έδειξαν ενδιαφέρον και ευαισθησία για το περιβάλλον και το συνάνθρωπο. Είχαν την ευκαιρία να κάνουν χρήση της αντλίας νερού.
collage 97
collage 96

«Ζωγραφηγήσεις» με τη Λήδα Βαρβαρούση

1.φωτο κάτω από τον τίτλο της ανάρτησηςΟι μαθητές και μαθήτριες των Α ΄και Β΄ τάξεων του σχολείου μας πήραν μέρος στο οπτικοακουστικό και διαδραστικό πρόγραμμα «Ζωγραφηγήσεις» με τη συγγραφέα και εικονογράφο Λήδα Βαρβαρούση .

Στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας, η συγγραφέας αφηγήθηκε το βιβλίο της « Μια παρέα με …καρδιά» ζωντανεύοντάς το με τη βοήθεια των παιδιών και ζωγραφίζοντάς το σε μεγάλη επιφάνεια στον τοίχο…

Στη συνέχεια τα παιδιά χρωμάτισαν ομαδικά το έργο της Λήδας Βαρβαρούση και ολοκλήρωσαν την ιστορία με ατομικές ζωγραφιές τους στην τάξη.

φωτο 1φωτο 2

φωτο 3φωτο 4

φωτο 5

Επίσκεψη της Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος στο σχολείο μας Ασφάλεια στο διαδίκτυο

Την Παρασκευή 12/4/2024, οι τάξεις Ε’ και Στ’ του σχολείου μας υποδέχτηκαν τον Αξιωματικό της Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος κ. Κολοβό Παύλο για μία πολύ ξεχωριστή δράση που μάς καθήλωσε! Το διαδίκτυο όλους μας εξιτάρει, αλλά κρύβει και πολλούς κινδύνους. Τους οποίους πρέπει να γνωρίζουμε για να ξέρουμε και πώς να τους αντιμετωπίζουμε με ασφάλεια.

Την παρουσίαση παρακολούθησαν οι μαθητές μας με ενδιαφέρον και είχαν την ευκαιρία κατά τη διάρκεια να εκφράσουν απορίες και να θέσουν ερωτήματα που τους απασχολούν.

collage 81 2collage 93 1

Παράταση εγγραφών στα Δημοτικά Σχολεία της χώρας

Στιγμιότυπο οθόνης 2024 03 21 184135

Με εγκύκλιο που εκδόθηκε 20/3/2024 από το Υ.ΠΑΙ.Θ.Α. παρατείνονται οι  εγγραφές μαθητών/τριών και στα δημόσια Δημοτικά Σχολεία της χώρας για το σχολικό έτος 2024-2025 μέχρι και την Τετάρτη 27 Μαρτίου 2024.

Η συγγραφέας Γιώτα Αλεξάνδρου στο σχολείο μας

Η συγγραφέας και παιδαγωγός, Γιώτα Αλεξάνδρου, συνάντησε τις τάξεις Α΄ και Δ΄ του σχολείου μας και μέσω κουκλοθεατρικής παράστασης μίλησε για τον Σχολικό Εκφοβισμό, με αφορμή το βιβλίο της “Ο Ρομπέν των θαλασσών και οι Νταήδες του βυθού” των εκδ. Susaeta.

Ανώνυμο σχέδιο 4

Αποκριάτικη εκδήλωση του σχολείου μας

Μουσική, χορό, παιχνίδια, γαϊτανάκι, σοκολατοπόλεμο και χαρούμενη διάθεση, χάρισαν σε όλα τα παιδιά του σχολείου μας, εμψυχώτριες και DJ στην αποκριάτικη εκδήλωση που πραγματοποιήθηκε στο προαύλιο την Παρασκευή 15/3/2024.

Ευχαριστούμε πολύ το Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων για την προσφορά του!

Και του χρό3Ο ι ε κ π α ι δ ε υ τ ι κ ο ί μ α ς ‘ι 12νου!

Η συγγραφέας Ελένη Σβορώνου στο σχολείο μας

Ευχαριστούμε πολύ τη συγγραφέα, Ελένη Σβορώνου που ήταν κοντά μας την Τετάρτη 13/3/2024!

Πραγματοποίησε εκπαιδευτικά προγράμματα με τα παιδιά των Β΄ και Γ΄ τάξεων τα οποία αγκάλιασαν τα βιβλία της “Για να ζούμε ελεύθεροι” και “Δαίδαλος και Ίκαρος” .

1η φωτο2η φώτο

Beige Organic Shop Horizontal Poster

Πρόγραμμα κυκλοφοριακής αγωγής

Σήμερα, Πέμπτη 14/3/2024, αξιωματικοί της Τροχαίας Ν.Α. Αττικής επισκέφτηκαν το σχολείο μας και παρουσίασαν πρόγραμμα Κυκλοφοριακής Αγωγής στα παιδιά των Β΄ και Γ’ τάξεων.

Κυκλοφοριακή αγωγή