Προσέλευση και αποχώρηση των μαθητών από 13 Σεπτεμβρίου 2021

Συγγραφέας: 4ο Δημοτικό Ορεστιάδας | Κατηγορία Ανακοινώσεις, Γονείς, Εκπαιδευτικοί | , στις 10-09-2021

Προκειμένου να αποφευχθεί ο συγχρωτισμός πολλών ατόμων κατά την προσέλευση και αποχώρηση των μαθητών, από την Δευτέρα 13 Σεπτεμβρίου 2021 η πρόσβαση θα γίνεται και από τις δύο αυλόπορτες του σχολείου, δηλαδή από την Αναγεννήσεως (κύρια) και από την Αδριανουπόλεως (προαύλιο) ως εξής:

Τάξεις Α, Β και Γ από την Αναγεννήσεως (κύρια).

Τάξεις Δ, Ε, και ΣΤ από την Αδριανουπόλεως (προαύλιο).

Εξαιρέσεις:

1. Τα αδέρφια ακολουθούν την τάξη του μικρότερου αδερφού.
  2. Οι μετακινούμενοι μαθητές χρησιμοποιούν την είσοδο όπου τους αποβιβάζει το λεωφορείο ανεξαρτήτως τάξης φοίτησης.
  3. Οι μαθητές που μετακινούνται με ποδήλατο εισέρχονται από την Αναγεννήσεως ανεξαρτήτως τάξης φοίτησης.
  4. Οι μαθητές του ολοημέρου που παρακολουθούν πρωινή ζώνη (07.00-08.00) από την Αναγεννήσεως ανεξαρτήτως τάξης φοίτησης.
  5. Οι μαθητές του ολοημέρου κατά την αποχώρηση από την Αναγεννήσεως ή από την έξοδο απ’ όπου επιβιβάζονται στο λεωφορείο.

Προσοχή: Όταν βρέχει ή χιονίζει όλοι οι μαθητές χρησιμοποιούν την είσοδο επί της Αναγεννήσεως (κύρια).

Το μέτρο της υποχρεωτικής χρήσης μάσκας εντός και εκτός του διδακτηρίου συνεχίζει να ισχύει.

Ανακοίνωση για τον Αγιασμό στις 13/9/2021

Συγγραφέας: 4ο Δημοτικό Ορεστιάδας | Κατηγορία Ανακοινώσεις, Γονείς, Εκδηλώσεις, Εκπαιδευτικοί | , στις 10-09-2021

Την πρώτη ημέρα έναρξης των μαθημάτων, Δευτέρα 13 Σεπτεμβρίου, οι μαθητές θα προσέλθουν στις 8.00-8.15, θα παραμείνουν μέχρι την τέλεση του αγιασμού, που είναι ορισμένος για τις 8.45΄στο σχολείο μας,  και θα αποχωρήσουν στις 10.00΄.

Λόγω των αναγκαίων μέτρων πρόληψης διασποράς του ιού COVID-19 o καθιερωμένος αγιασμός θα πραγματοποιηθεί στον αύλειο χώρο του σχολείου, με εκπροσώπους εκπαιδευτικών και μαθητών/τριών.

Κατά την παραμονή του οι μαθητές/τριες θα ενημερωθούν για τις οδηγίες σε θέματα που αφορούν στα μέτρα πρόληψης της διασποράς του ιού, στην ορθή χρήση της μάσκας σύμφωνα με τις οδηγίες του ΕΟΔΥ, στην εφαρμογή του ωρολογίου προγράμματος και στη γενικότερη λειτουργία του σχολείου. Θα γίνει διανομή βιβλίων της νέας σχολικής χρονιάς ανά θρανίο (θα χρειαστεί να έχουν τη σχολική τσάντα τους).