Εορτασμός 25ης Μαρτίου – Σχολική γιορτή

Συγγραφέας: 4ο Δημοτικό Ορεστιάδας | Κατηγορία Ανακοινώσεις, Γιορτές, Εκδηλώσεις, Εξ αποστάσεως | , στις 24-03-2021

Η σχολική γιορτή για την επέτειο της 25ης Μαρτίου 1821 θα έχει διαφορετική μορφή φέτος. Λόγω της πανδημίας και της αναστολής λειτουργίας των σχολείων, κάθε τάξη θα γιορτάσει διαδικτυακά με την δασκάλα και τους εκπαιδευτικούς ειδικοτήτων σήμερα Τετάρτη 24 Μαρτίου 2021 στις 14.10΄.

Έχουν όλοι συζητήσει τις προηγούμενες ημέρες, με αφορμή τα επετειακά κείμενα των σχολικών εγχειριδίων αλλά και με πρωτοβουλία των εκπαιδευτικών, αρκετά για το περιεχόμενο και τη σημασία της καθοριστικής απόφασης των Ελλήνων να επαναστατήσουν, να αγωνιστούν, να θυσιαστούν για το αγαθό της ελευθερίας και τελικά να καταφέρουν τη συγκρότηση του νέου ελληνικού κράτους, που συμπληρώνει φέτος 200 χρόνια.

Σίγουρα όλοι μας φανταζόμαστε και θέλαμε έναν διαφορετικό εορτασμό με την λαμπρότητα που θα άρμοζε σ’ αυτό το χρονικό ορόσημο. Ο περιορισμός, όμως, λόγω των μέτρων προστασίας από τον κορονωιό δεν θα μας εμποδίσει να αποτίσουμε φόρο τιμής στους ήρωες, να νιώσουμε το μεγαλείο τους έθνους, να χαρούμε, να γιορτάσουμε, να σχεδιάσουμε, να δούμε σε μια νοητή προβολή το μέλλον της χώρας μας!

Την ημέρα της 25ης Μαρτίου 2021 οι εορταστικές εκδηλώσεις θα γίνουν χωρίς την παρουσία μαθητών, σύμφωνα με το πρόγραμμα του Δήμου Ορεστιάδας.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ-25ΗΣ-ΜΑΡΤΙΟΥ-ΕΤΟΥΣ-2021.pdf