Εγγραφές μαθητών στην Α΄τάξη για το σχολ. έτος 2021-22

Συγγραφέας: 4ο Δημοτικό Ορεστιάδας | Κατηγορία Ανακοινώσεις, Γονείς, Έντυπα | , στις 01-03-2021

Οι εγγραφές στα δημοτικά σχολεία για το σχολικό έτος 2021-22 θα πραγματοποιηθούν από 1 έως 19 Μαρτίου 2021.

Τη σχολική χρονιά 2021-22 στην Α΄ Τάξη του Δημοτικού Σχολείου θα φοιτήσουν οι μαθητές που γεννήθηκαν από 1-1-2015 έως 31-12-2015.

Απαιτούμενα δικαιολογητικά:

α. Αίτηση εγγραφής

β. Πιστοποιητικό γέννησης Δήμου ή Κοινότητας. (αναζητείται από το σχολείο μέσω του Πληροφορικού Συστήματος myschool του ΥΠΠΕΘ).

γ. Επίδειξη του Βιβλιαρίου Υγείας του Παιδιού (Β.Υ.Π.), ή προσκόμιση άλλου στοιχείου, στο οποίο φαίνεται ότι έγιναν τα προβλεπόμενα εμβόλια.

δ. Το Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή, σύμφωνα με τη με αρ. πρωτ. Φ.6/1094/80261/Δ1/20-5-2015 εγκύκλιο του ΥΠΠΕΘ (Α.Δ.Υ.Μ.). Μπορεί να προσκομιστεί και το Σεπτέμβριο.

ε. Αποδεικτικό στοιχείο από το οποίο, κατά την κρίση του Διευθυντή του σχολείου, φαίνεται η διεύθυνση κατοικίας του μαθητή.

στ. Βεβαίωση Φοίτησης Νηπιαγωγείου για την εγγραφή στο Δημοτικό.

Σε περίπτωση μαθητών /τριών με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες και αναπηρία, οι γονείς συνυποβάλλουν γνωμάτευση του ΚΕΣΥ ή του Δημόσιου Ιατροπαιδαγωγικού Κέντρου ή άλλη αρμόδια υπηρεσία χωρίς αυτό να αποτελεί προϋπόθεση εγγραφής.

Η Σχολική Περιφέρεια του 4ου Δημοτικού Σχολείου Ορεστιάδας περιλαμβάνει το τμήμα της πόλης από την οδό Βασ. Αλεξάνδρου και βορειότερα. Ο χάρτης της περιοχής του σχολείου μας βρίσκεται στο μενού του blog του σχολείου και παρακάτω.

Το σχολείο θα δέχεται γονείς και κηδεμόνες κατόπιν συνεννόησης (ραντεβού) με τον Διευθυντή στο τηλέφωνο 2552022592 ή στο email: 4dimorest@sch.gr

Τα έντυπα που έχουν ήδη παραχωρηθεί στους γονείς των νηπίων του 4ου Νηπιαγωγείου και χρειάζονται είναι:

Αίτηση Εγγραφής 4ο (φόρμα)

ΑΔΥΜ 4ο (φόρμα)

ΑΔΥΜ_Φύλλο Ιατρικής Εξέτασης

Όσοι επιθυμούν εγγραφή στο Ολοήμερο Πρόγραμμα θα καταθέσουν την παρακάτω Αίτηση Εγγραφής. Δεν απαιτούνται δικαιολογητικά.

ΟΛΟΗΜΕΡΟ ΔΗΛΩΣΗ ΕΓΓΡΑΦΗΣ 2021-2022